vivo x fold

Vivo X Fold oficiálne: Prémiová skladačka v štýle Galaxy Z Fold 3

Rýchle nabíjanie, vysoký výkon či poriadne fotoaparáty.

Do čoraz početnejšej skupiny zariadení s ohybnou obrazovkou pribudol nový reprezentant, smartfón Vivo X Fold. Novinka by vzhľadom na svoje proporcie mohla na trhu súperiť s modelom Galaxy Z Fold od Samsungu.

Vivo X Fold je, aspoň zatiaľ, exkluzívnou záležitosťou Číny. Medzinárodné publikum si teda na tento kus prémiovej spotrebnej elektroniky nesiahne, niekedy v budúcnosti by sa to ale s trochou šťastia mohlo zmeniť.

Zobrazovacie schopnosti zariadenia pokrývajú rovno dve veľké AMOLED obrazovky. Tá vonkajšia má uhlopriečku 6,53-palca, FHD+ rozlíšenie, 120 Hz obnovovaciu frekvenciu a podporu štandardu HDR10+.

vivo x fold
Zdroj: Vivo

Vnútorný displej disponuje po roztvorení uhlopriečkou 8,03-palca, rozlíšením 2200 x 1800 pixelov, adaptívnou obnovovacou frekvenciou od 1 do 120 Hz, režimom HDR10+ a ochranným sklom Schott UTG (ultra tenké sklo).

Stojí za zmienku, že firma Schott vyrába UTG sklo aj pre Samsung, ktoré je súčasťou jeho skladacích smartfónov. Chýba nám údaj o svietivosti displejov, no veríme, že je dostatočná. Nakoniec, obrazovky získali od organizácie Display Mate najvyššiu známku A+.

Snímač odtlačkov je zabudovaný v oboch displejoch. Čítačky sú ultrazvukové, nie optické, čo znamená, že by mali pracovať rýchlejšie a presnejšie.

Zdroj: Vivo

Poriadnu porciu výkonu vyprodukuje čipset Snapdragon 8 Gen 1 od Qualcommu, ktorý je previazaný s 12 GB operačnou pamäťou LPDDR5 a 256/512 GB úložiskom UFS 3.1. Batéria s kapacitou 4600 mAh sa dokáže nabiť za 37 minút. Postará sa o to 66 W drôtové nabíjanie. Dostupné je i bezdrôtové (50 W) a reverzné nabíjanie (10 W).

Vivo X Fold sa bude páčiť nadšencom mobilnej fotografie. Svedčí o tom hlavný snímač obrazu o veľkosti 1/1,57″ a rozlíšení 50 Mpx (Samsung GN5). Nechýba optická stabilizácia obrazu a svetelnosť f/1.8.

Priblíženie obrazu majú na starosti dva fotoaparáty. 2x zoom vyčaruje 12 Mpx snímač, hodí sa najmä pre portréty. 5x optický zoom (60x digitálny) už rieši objektív s konštrukciou periskopu a optickou stabilizáciou, stojí za ním 8 Mpx senzor.

TIP REDAKCIE
Xiaomi 12 Ultra: Tak šialene gigantický fotomodul na telefón snáď ešte nebol!
Zdroj: Vivo

Ultraširoké zábery prevezme 48 Mpx fotoaparát so svetelnosťou f/2.2 a 114-stupňovým zorným poľom. Renomé fotoaparátov vylepšuje značka ZEISS. Do zostavy prispieva softvérovými módmi zameranými na portrétnu fotografiu, snímanie v zlých svetelných podmienkach a podobne (Texture Portrait, Motion Capture 3.0, Zeiss Super Night Scene či Zeiss Nature Color).

Aby sme nezabudli, každý displej má zároveň svoju vlastnú selfie kameru, a to s rozlíšením 16 Mpx (f/2.45).

Vivo X Fold

Keďže je Vivo X Fold je skladacím zariadením, pozornosť treba venovať aj jeho konštrukcii. Pánt spájajúci obe strany smartfónu sa pýši akosťou typickou pre letecký priemysel, fungovať by mal teda dlho a spoľahlivo. Výrobca hovorí, že vydrží 300 000 zložení.

Snáď to niekto otestuje podobne, ako to urobil v roku 2019 server CNET s modelom Samsung Galaxy Fold.

skladaci smartfon
Zdroj: Vivo

Samozrejme, pánt dovoľuje smartfón roztvoriť do úplne rovnej plochy. Inak sa dá ohyb nastaviť v rozmedzí od 60 do 120 stupňov. Smartfón meria v rozloženom stave 162 x 144 x 7,4 milimetra, váži hutných 310 gramov (Galaxy Z Fold 3 – 271 gramov).

Zo zostávajúcej výbavy môžeme spomenúť USB-C, stereo reproduktory, hi-res audio čip CS43131, dvojpásmové WiFi 6, NFC, Bluetooth 5.2, GPS (L1 a L5), pripojenie G5 NR alebo operačný systém Android 12 s rozhraním Origin UI.

Zdroj: Vivo

Systém umožňuje mať na vnútornej obrazovke otvorené dve aplikácie súčasne. Okrem toho je poruke plávajúce okno, kde je možné otvoriť ďalšiu aplikáciu či funkciu s cieľom dosiahnuť čo najefektívnejší multitasking.

Ako sme uviedli, Vivo X Fold si spočiatku užijú zákazníci v Číne. Cena je na tamojšie pomery relatívne vysoká, po prepočte vychádza na 1300 eur. Ak by sa smartfón náhodou dostal do Európy, stáť bude viac.