gopro

GoPro predstavil ultraľahkú kameru pre drony, váži iba 54 gramov

Nemá batériu, displej ani reproduktory.

Spoločnosť GoPro prekvapila novou akčnou kamerou Hero 10 Black Bones. Odvodená je od štandardného modelu Hero 10 Black, no je výrazne ľahšia, váži iba 54 gramov. Pre koho je takáto kamera určená? Pre pilotov (nielen) pretekárskych dronov.

Hero 10 Black Bones má rovnaký procesor GP2, objektív aj špičkovú stabilizáciu HyperSmooth ako štandardná kamera Hero 10 Black. Dokáže natáčať videá v rozlíšení 4K pri 120 FPS alebo v rozlíšení 5,3K pri 60 FPS, uvádza portál dronedj.com.

Kamera však prišla o batériu, displeje, reproduktory a vodotesný kryt. Oproti bežnej Hero 10 Black je ľahšia o nezanedbateľných 96 gramov. Navrhnutá je tak, aby sa dala pripevniť na pretekárske FPV (first-person view) drony.

O napájanie kamery sa postará batéria dronu (5-27 V), ku ktorej sa pripojí cez štandardizovaný konektor. Generálny riaditeľ spoločnosti GoPro Nicholas Woodman na margo novinky uviedol, že verzia Bones poskytuje kvalitu obrazu a výkon kamery Hero 10 Black v ľahkom tele, ktoré je ideálne pre leteckú kinematografiu.

gopro hero 10 Black
Zdroj: GoPro

Bude o takúto kameru vôbec záujem? V komunite pilotov dronov určite. Vo svete FPV dronov je značka GoPro už dávno voľbou číslo jedna, pripomína dronedj.com. Piloti si jej akčné kamery pripevňujú na svoje ľahké a rýchle drony. Niektorí dokonca kamery rozoberajú, aby z nich odstránili zbytočnosti s cieľom znížiť váhu.

TIP REDAKCIE
Creality CR-10: Lepšiu 3D tlačiareň za túto cenu nezoženiete!

Samozrejme, po domácky upravená záznamová technika nie je vždy spoľahlivá. Najčastejší problém predstavuje prehrievanie, najmä počas vzletu a pristátia. Telo modelu Hero 10 Black Bones je navrhnuté tak, aby bolo počas letu nepretržite chladené prúdením vzduchu.

Zdroj: GoPro

Piloti vďaka novinke od GoPro tým pádom už nemusia vymýšľať vlastné, po domácky zmajstrované riešenia. Krty objektívu kamery je navyše vymeniteľný a kompatibilný s ND filtrami z kamier Hero 9 a Hero 10 Black.

Kamera Hero 10 Black Bones stojí 400 dolárov. Žiaľ, dostupná je iba na trhu v USA. Časom by sa však mohla dostať aj do iných krajín. Zábery z FPV dronov zručných pilotov vedia byť naozaj pôsobivé.

Zdroj: GoPro

Skvelou ukážkou je video z preletu cez bowlingovú dráhu v Minneapolise alebo napríklad cez európsku fabriku automobilky Tesla (nižšie). Spoločnosť GoPro tento rok vo februári potvrdila, že pracuje na dvoch nových kamerách. Model Hero 10 Black Bones je očividne jednou z nich.

Výrobca vtedy avizoval, že na trh prinesie špecializované kamery, ktorými osloví úplne iných zákazníkov než tých, ktorí si kupujú kamery Hero Black a Max. Určené majú byť pre špecifické spôsoby využitia.

Model Hero 10 Black Bones sa orientuje na drony. Uvidíme, aké zameranie ponúkne druhá, zatiaľ ešte nepredstavená kamera.

Total
4
Zdieľaní
Total
4
Zdieľať