EÚ zakročila proti Apple, nepáči sa jej dominancia služby Apple Pay

Gigant uvádza, že prístup je voči tretím stranám obmedzený preto, aby ochránil zákazníkov pred zneužitím alebo narušením súkromia.

Apple sa opäť dostal do hľadáčika Európskej únie. Podľa denníku Financial Times má blok viniť americkú spoločnosť z porušovania pravidiel hospodárskej súťaže. Konkrétne obvinenia by mali byť oficiálne oznámené budúci týždeň, píše 9to5Mac.

Problémom má byť Apple Pay. Apple vraj nespravodlivo monopolizuje systém mobilných platieb v iPhonoch, a to tým, že ostatným službám neponúka rovnaký prístup k NFC hardvéru. Pôvodne sa o pripravovanej sťažnosti začalo hovoriť už v októbri.

V súčasnosti môže z NFC čipu v rámci bezkontaktných platieb benefitovať len Apple Pay. A hoci je pravda, že niektoré funkcie NFC môžu od iOS 12 využívať aj služby tretích strán, ich prístup je značne obmedzený, kvôli čomu nedokážu ponúknuť také kapacity ako vlastná platobná služba Apple. Gigant uvádza, že prístup je voči tretím stranám obmedzený preto, aby ochránil zákazníkov pred zneužitím alebo narušením súkromia.

TIP REDAKCIE
Bill Gates má COVID-19, zatiaľ vníma len mierne symptómy

Nič nové

Silná propagácia vlastných služieb nie je pri Apple žiadnou novinkou. Európska komisia predtým skritizovala Apple za nespravodlivé uprednostňovanie služby Apple Music pred Spotify a inými podobnými platformami. Okrem toho má byť pod dohľadom aj jeho správanie v oblasti mobilných hier.

Apple to teraz v Európe skutočne nemá ľahké. Prednedávnom EÚ dokonca schválila USB-C ako univerzálny štandard pre nabíjanie, kvôli čomu bude firma musieť upustiť od svojho milovaného Lightningu. Na to má však ešte čas, zákon má vstúpiť do platnosti najskôr v roku 2024, pričom o dva roky neskôr by mal prísť aj jednotný štandard pre bezdrôtové nabíjanie. Tejto téme sa podrobnejšie venovali v samostatnom článku.

Total
12
Zdieľaní
Total
12
Zdieľať