EÚ schválila USB-C ako univerzálny štandard pre nabíjanie

Zákon nadobudne účinnosť najskôr v roku 2024. Jednotný štandard pre bezdrôtové nabíjanie v rámci EÚ by mal prísť do roku 2026.

Výbor Európskeho parlamentu pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa schválil návrh na prijatie rozhrania USB-C ako univerzálneho štandardu pre nabíjanie v krajinách Európskej únie. O téme informuje server Gizchina.

Výkonné orgány EÚ o zavedení jednotného štandardu pre nabíjanie rokujú už dlhšie. Ich cieľom bolo, aby spotrebná elektronika (smartfóny, tablety, digitálne fotoaparáty, slúchadlá, prenosné herné konzoly či prenosné reproduktory) používali jeden spoločný konektor. Výnimku tvoria len nositeľné zariadenia ako inteligentné hodinky a náramky či zariadenia, ktorým ich malé rozmery neumožňujú používať USB-C.

Za prijatie USB-C ako univerzálneho nabíjacieho štandardu hlasovalo 43 členov výboru Európskeho parlamentu. Proti boli len dvaja.

Dlhoročná inciatíva tak konečne dostala zelenú. Ďalším krokom v tejto veci bude vypracovanie a následné prijatie príslušného zákona. Jeho zoficiálnenia by sme sa mali dočkať v máji, konkrétne v rámci plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu.

TIP REDAKCIE
Jedlo doručené robotom? Uber načrtol budúcnosť donáškových služieb

Samozrejme, prechod na USB-C nebude okamžitý, nakoľko výrobcovia potrebujú určitý čas, aby sa zmene dokázali prispôsobiť. Zákon tak nadobudne účinnosť najskôr v roku 2024. Jednotný štandard pre bezdrôtové nabíjanie v rámci EÚ by mal prísť do roku 2026.