apple

Apple upratuje: Z App Store odstraňuje neaktualizované aplikácie

Niektorým vývojárom sa to nepáči.

Spoločnosť Apple sa rozhodla výraznejšie zakročiť voči aplikáciám a hrám, ktoré nedostali dlhší čas aktualizáciu. Vývojárom hrozí, že ak svoje „zastarané“ aplikácie nevylepšia do 30 dní, odstráni ich z obchodu App Store, všíma si server The Verge.

Na túto skutočnosť upozornili niektorí vývojári, ktorí od Apple obdržali e-mail informujúci o tom, že bude ich obsah odstránený, pokiaľ ho neaktualizujú.

Jedným z dotknutých vývojárov je aj tvorca Protopop Games, ktorý sa posťažoval, že Apple chce vymazať jeho bezplatnú hru Motivoto, pretože nebola aktualizovaná 2 roky. Takéto opatrenie je vraj súčasťou interného systému spoločnosti na zlepšovanie aplikácií.

apple
Zdroj: Emilia Lazer-Walker / Twitter

Na prvý pohľad sa zdá takáto iniciatíva rozumná. Pomocou aktualizácií vývojári zlepšujú optimalizáciu svojich aplikácií a v neposlednom rade odstraňujú objavené chyby. Rovnako by ich mali pravidelne inovovať tak, aby vyhovovali požiadavkám novších operačných systémov.

Okrem toho, dnes je k dispozícii na stiahnutie veľké množstvo všakovakých aplikácií a hier. Applu teda ide zrejme o to, aby si mohli používatelia sťahovať len tie kvalitnejšie, o ktoré sa tvorcovia pravidelne starajú.

Problémom však je, že všetky aplikácie nepotrebujú pravidelnú revíziu. Časť vývojárov politiku spoločnosti kritizuje. Už spomenutý Protopop Games napríklad hovorí, že aj konzolové hry z roku 2000 sú stále k dispozícii, z predaja ich nikto kvôli ich veku neodstraňuje.

TIP REDAKCIE
Creality CR-10: Lepšiu 3D tlačiareň za túto cenu nezoženiete!

Z obchodu App Store taktiež zmizla aplikácia FlickType určená pre zrakovo postihnutých používateľov hodiniek Apple Watch. Vytvoril ju Kosta Eleftheriou, ktorý uviedol, že nebola aktualizovaná 2 roky.

Upozornil však, že hra Pocket God, ktorá nedostala aktualizáciu až 7 rokov, sa dá v obchode App Store stále nájsť. Apple zo svojho obchodu vykopol aj staršie hry vývojárky Emilia Lazer-Walker. Na margo veci povedala, že išlo o nekomerčné projekty, ktoré aktualizáciu jednoducho nepotrebujú.

Mobilné aplikácie by mali podľa dotknutých vývojárov zostať dostupné bez ohľadu na ich vek. Problém s plneným podmienok Applu môžu mať najmä nezávislí vývojári hier, ktorí pokladajú svoje diela za dokončené bez potreby ďalšej inovácie, prípade nedokážu aktualizáciu pripraviť do stanovených 30 dní.

Apple pritom jasne neuvádza, čo považuje za „zastarané“ aplikácie. Môže sa riadiť časom od poslednej aktualizácie aplikácie alebo kompatibilitou s najnovšou verziou systému iOS. Spoločnosť by v oficiálnom avíze mohla vývojárov aspoň informovať, čo presné má byť v aplikácii opravené či vylepšené.

Apple na kritiku z radu vývojárov zatiaľ nereagoval. Uvidíme, či bude v čistkách pokračovať, alebo svoj postoj prehodnotí.

Total
10
Zdieľaní
Total
10
Zdieľať