Elon Musk kúpil Twitter, akcie Tesly sa následne prepadli o vyše 12 %

Pokles môžu mať na svedomí obavy investorov z tejto transakcie. Jednou z nich je, že Musk už jednoducho nebude mať toľko času.

V pondelok celý svet obletela správa o tom, že Elon Musk, technologický vizionár a aktuálne najbohatší muž planéty, oficiálne odkúpil Twitter za 44 miliárd dolárov. Táto skutočnosť si však vypýtala svoju daň, a to na akciách Tesly. Tie sa v utorok prepadli o približne 12 %, píše CNBC.

Tesla pritom nie je jediná. Pokles zaznamenali viaceré známe firmy, ako napríklad Nasdaq Composite, konkrétne o 4 %. Radovať sa pritom nemohli ani technologickí giganti Apple, Amazon, Google či Meta, ktorých akcie poklesli o viac ako 3 %, či výrobcovia elektromobilov Rivian a Lucid, pri ktorých bol zaznamenaný pokles o 9,5 % a 8,7 %.

Investori s obavami

Prepad Tesly prišiel len deň po zoficiálnení kúpy Twitteru, čo naznačuje, že investori môžu mať z tejto transakcie obavy. Musk si totiž na realizáciu kúpy sociálnej siete zabezpečil pôžičku vo výške 25,5 miliárd dolárov, pričom 21 miliárd dolárov plánuje zaplatiť svojím kapitálom.

Treba mať na pamäti, že hoci je Musk najbohatším človekom, hodnota jeho majetku je silne spätá s hodnotou akcií automobilky Tesla. Keď klesne jej hodnota, klesne aj Muskovo bohatstvo.

TIP REDAKCIE
Smartfóny budú už čoskoro ešte výkonnejšie a úspornejšie. Snapdragon 8 Gen 1+ ponúkne zlepšenie v desiatkach %!

Pokles ceny akcií o 12 % možno vysvetliť rôznymi spôsobmi. Investori sa mohli obávať napríklad toho, že Musk kvôli Twitteru jednoducho nebude mať toľko času, čo by sa mohlo podpísať na rôznych aspektoch. Aktuálne je Musk zodpovedný za spoločnosti Tesla, Twitter, SpaceX, Boring Company a Neuralink.

Automobilky to majú ťažké

Náklady na materiály, ktoré sa používajú v batériách pre elektromobily, zaznamenali v poslednom období značný rast, ktorý je následkom pretrvávajúceho nedostatku polovodičov, pričom nepomáhajú ani obmedzenia v súvislosti s koronavírusom v Šanghaji.

Tesla 20. apríla oznámila, že hoci v poslednom kvartáli dosiahla 87 % medziročný rast, kvôli situácii v Šanghaji prišla o približne mesačný objem výroby. Čínsky trh je pre Teslu dôležitý, nakoľko z neho ťaží takmer 25 % svojich príjmov.