Elon Musk na nikoho nečaká: Neuralink chce začať testovanie na ľuďoch

O tom, či už existujú potenciálni kandidáti, ktorí si nechajú do hlavy implantovať revolučný čip, zatiaľ nemáme žiadne informácie.

Neuralink, pre mnohých kontroverzný projekt svetoznámeho vizionára Elona Muska, sa chystá presunúť do ďalšej fázy testovania svojho čipu, ktorý možno raz umožní ochrnutým získať späť kontrolu nad svojimi nohami. Tá už má vraj zahŕňať aj ľudí, informuje česká publikácia 21stoleti.cz.

Spoločnosť Neuralink bola Muskom založená ešte v roku 2016 ako ambiciózny a futuristický projekt. Teraz, o vyše 5 rokov neskôr, už má čip za sebou úvodné testy, ktoré prebehli na opici aj prasati. Ďalší krok je teda jasný – človek.

Obidva testovacie subjekty, opica menom Pager a prasa menom Gertrude, poslúžili svojmu účelu verne. O výraznom kroku vpred v rámci testovania svedčí čerstvá pracovná pozícia “riaditeľa klinického hodnotenia”, ktorého úlohou bude sledovať účinok čipu na ľudskej bytosti alebo bytostiach.

Čip na mozgu toho sľubuje veľa, napríklad návrat ochrnutých ľudí späť do normálneho života, hoci ide skôr o cieľ dlhodobého charakteru. “Myslím, že s Neuralinkom máme šancu obnoviť funkčnosť celého tela niekomu, kto utrpel poranenie miechy,” tvrdí Musk. “Neuralink funguje dobre na opiciach a vďaka sérii testov potvrdzujeme, že je bezpečný a spoľahlivý.”

O tom, či už existujú potenciálni kandidáti, ktorí si nechajú do hlavy implantovať revolučný čip, zatiaľ nemáme žiadne informácie. Ako však poznáme rôznorodosť populácie, je len otázkou času, kým sa nejakí nájdu.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Xiaomi mieri na úplný vrchol, oznámilo kľúčovú spoluprácu s Leica!