Apple má kompenzovať zákazníkov za odobratie nabíjačky z balení svojich smartfónov

“Zákazník si musí kúpiť dve zariadenia, aby jedno z nich mohlo plnohodnotne fungovať”.

Apple v roku 2020 prišiel s veľkou zmenou, ktorá sa dotkla miliónov zákazníkov po celom svete. Z balení svojich smartfónov odobral nabíjačku, pričom sa odvolával na ochranu životného prostredia či na predpoklad, že väčšina stabilných zákazníkov už nabíjačku doma má. Pochopiteľne, takáto zmena sa nezaobišla bez silného odporu.

Asi ani netreba hovoriť, že za odstránením nabíjačky z balení stáli predovšetkým peniaze. Nakoľko sa krabičky zmenšili, bolo možné ich jednou cestou prepraviť viac, čím Apple výrazne ušetril na logistike. Týmto rozhodnutím sa neskôr inšpirovali viaceré spoločnosti vrátane Samsungu.

Politika spoločností v rámci balenia sa však možno bude musieť pozmeniť. Brazília pred časom pokutovala Apple čiastkou vo výške 2 milióny dolárov. Teraz krajina rozhodla, že Apple musí za absenciu nabíjačky v balení zákazníkom zaplatiť kompenzáciu vo výške niečo vyše 1 000 dolárov, píše Gizchina.

TIP REDAKCIE
Neznášajú Teslu? Idioti škodia elektromobilom, takáto podlosť sa často nevidí

Zákazník si musí kúpiť dve zariadenia, aby jedno z nich mohlo plnohodnotne fungovať – praktika, ktorá je podľa miestneho sudcu v rozpore so spotrebiteľským kódexom. Argument spoločnosti Apple, ktorý tvrdí, že väčšina už doma nabíjačku má, súd vôbec nebral do úvahy.

Potreba kompenzácie sa zatiaľ vzťahuje len na brazílsky trh, no nie je vylúčené, že sa týmto ráznym protiútokom v budúcnosti inšpirujú viaceré krajiny.