Nepoučiteľní Slováci: Extrémne percento ľudí zdieľa hoaxy a prokremeľskú propagandu

Slováci radi čítajú Facebook. Ešte radšej šíria hoaxy.

Slovensko je lídrom rebríčka, ktorý jednoznačne patrí medzi tie menej žiadané. Vyplýva to zo zistení analytikov londýnskeho Inštitútu pre strategický dialóg. V štúdii skúmajúcej správanie ľudí v 14 krajinách Európskej Únie, Británii, Argentíne, Brazílii, Kanade a Venezuele dopadlo Slovensko úplne najhoršie. Pri pohľade na to, čo sa šíri „slovenským“ Facebookom to v žiadnom prípade nie je prekvapujúce.

Prečo to ale ľudia robia? Dôvodov je viacero, medzi tie najzákladnejšie mnoho analytikov radí fakt, že práve Slovensko je náchylné na ruskú propagandu, ktorej úlohou je vytvoriť informačný zmätok a následné názorové rozvrátenie spoločnosti.

Nejde pritom len o nevinné hoaxy alebo snahy ľudí zarobiť si na tom, že nachytajú dôverčivé obete. Práve naopak, ide o vážne hýbanie názormi ľudí na prebiehajúce konflikty, ako napríklad na to, čo sa od konca februára deje na Ukrajine. Mnohí ste sa iste stretli s videami z Buče, v ktorej ruská armáda vyvraždila nevinných civilistov. Aj napriek nepriestreľným dôkazom dokázali niektorí Slováci zdieľať zinscenované videá alebo spochybňovať tie, ktoré jasne ukazovali teror, ktorý v krajine prebieha.

Rovnako im nie je ľúto ani upravovať videá tak, aby sedeli do moskovskej rétoriky. Pekným príkladom je najnovšie video z dielne neznámeho autora, ktorý do videa, v ktorom ukrajinský prezident Zelenskyj pozýval Elona Muska na návštevu, pridal drogy, aby tak vytvoril domnienku, že ukrajinský prezident berie zakázané látky.

TIP REDAKCIE
HISTORICKÝ OKAMIH: Tesla v sebe ponesie kus Slovenska. Hella začína dodávať kľúčový komponent!

6 z 10 profilov šírilo propagandu

O tom, že na Slovensku máme problém, jasne hovorí štúdia, ktorá analyzovala najpopulárnejšie zdroje, z ktorých na Slovensku čerpajú približne 3 milióny ľudí zaregistrovaných na Facebooku. Až 6 z 10 najpopulárnejších zdrojov (skupiny, stránky, atp.) zdieľalo proruskú propagandu, ktorá mala s pravdou spoločné len veľmi málo. Takto vysoké čísla, bohužiaľ, nemajú obdobu nikde vo svete.

Teraz, viac než inokedy, je extrémne dôležité, aby ste si informácie overovali čo najdôkladnejšie. Verte len oficiálnym stránkam, polícii a úradom. Naopak, na informácie, ktoré sa vám snaží podsunúť neznáma stránka alebo profil, nedôverujte a radšej si ich poriadne „preklepnite“. Cena za vytvorenie neoverenej alebo doslova vymyslenej senzácie môže byť vysoká, o čom sa už stihli presvedčiť desiatky ľudí, ktorých polícia vypátrala.