Toto je 10 najlepších makro fotiek zo smartfónov iPhone 13 Pro a Max

Výzva Shot on iPhone Macro Challenge pozná svojich víťazov.

Spoločnosť Apple spustila koncom januára ďalšiu zo svojich komunitných výziev, ktorá sa tentokrát zamerala na makro fotografiu. Výrobca vyzval všetkých používateľov smartfónov iPhone 13 Pro a 13 Pro Max, aby zachytili „malé veci vo veľkom štýle“.

Každý, kto sa chcel do výzvy zapojiť, musel svoje makro fotky zdieľané na sociálnych sieťach označiť hashtagom #ShotOniPhone a #iPhonemacrochallenge. Odborná porota následne vybrala 10 najlepších záberov, ktoré Apple odprezentuje v galérii na svojom webe či účtoch na sociálnych sieťach.

Objaviť sa tiež môžu v reklamných kampaniach, verejných výstavách alebo v kamenných predajniach Apple. Spoločnosť sľúbila, že víťazov výzvy Shot on iPhone Macro Challenge vyhlási v priebehu apríla. Sľub dodržala, TOP 10 makro fotografií zachytených smartfónmi iPhone 13 Pro a 13 Pro Max si môžete pozrieť nižšie.

Obstojným makro fotoaparátom, respektíve režimom makro snímania, dnes disponuje niekoľko popredných smartfónov. Uvedené snímky tak poslúžia ako dobrá inšpirácia pre každého nadšenca mobilnej fotografie, nielen pre používateľov smartfónov iPhone 13 Pro a 13 Pro Max.

Autor: Guido Cassanelli. Zariadenie: iPhone 13 Pro Max.

Fotografiu s názvom „Sea Glass“ zachytil 32-ročný Guido Cassanelli (@laion.ph), fotograf, surfer a tvorca obsahu z argentínskeho Buenos Aires. Autor je turistickým ambasádorom svojho rodného mesta, ktoré propaguje prostredníctvom svojej tvorby.

Autor: Marco Colletta. Zariadenie: iPhone 13 Pro.

Snímku „The Cave“ má na svedomí Marco Colletta (@marcolletta.1), 22-ročný študent strojárskej univerzity, ktorý žije v talianskom meste Taranto.

Autor: Prajwal Chougule. Zariadenie: iPhone 13 Pro.

Záber „Art in Nature“ zaznamenal svojim iPhonom softvérový inžinier Prajwal Chougule (@prajwal.photos) pôsobiaci v meste Kolhapur na juhozápade Indie. Fotografovaniu ako koníčku sa venuje od vysokoškolských čias, spočiatku sa zameriaval na pouličnú fotografiu.

Autor: Daniel Olah. Zariadenie: iPhone 13 Pro Max.

Medzi 10 víťazov poslednej výzvy od Apple sa zaradil aj Daniel Olah, fotograf a retušér z hlavného mesta Maďarska, z Budapešti. Snímku „A Drop of Freedom“ a ďalšie fotografie si môžete pozrieť na jeho Instagrame @danesduet.

makro vyzva
Autor: Trevor Collins. Zariadenie: iPhone 13 Pro.

Trevor Collins (@trevor.photos) je digitálnym umelcom, ktorý sa okrem fotografie venuje aj dizajnu, ilustráciám či animovanej grafike. Pochádza z amerického Bostonu, vyštudoval Massachusetts College of Art and Design a ocenenú snímku „Leaf Illumination“ zaznamenal modelom iPhone 13 Pro.

TIP REDAKCIE
Z Rusov môžu byť jaskynní ľudia: Nemajú technológie, neuveríte, čo montujú do tankov
fotka
Autor: Ashley Lee. Zariadenie: iPhone 13 Pro.

Inžinierka a fotografka na voľnej nohe ulovila snímku „Strawberry in Soda“ vo svojej kuchyni. Žije v americkom meste San Francisco, na Instagrame vystupuje pod prezývkou @ashley.photo.

iphone 13 pro
Autor: Abhik Mondal. Zariadenie: iPhone 13 Pro.

Systémový inžinier Abhik Mondal (@abhik_mondal_photos) namieril makro objektív smartfónu iPhone 13 Pro do stredu slnečnice, ktorý mu pripomínal horúcu lávu tečúcu po jasných okvetných listoch. Snímku preto pomenoval „Volcanic Lava“. Autor pôsobí v meste New Milford amerického štátu New Jersey.

makro
Autor: Tom Reeves. Zariadenie: iPhone 13 Pro Max.

Tom Reeves (@tomreevesphoto) žije na Manhattane v New Yorku a v súčasnosti dokončuje postgraduálne štúdium v ​​odbore informačná veda. Okrem digitálnej fotografie sa venuje grafickému dizajnu, informatike a oftalmológii. Snímku „Honeycomb“ vytvoril túto zimu počas rannej prechádzky so svojím psom.

makro
Autor: Jirasak Panpiansin. Zariadenie: iPhone 13 Pro Max.

Tvorcom záberu „Hidden Gem“ je Jirasak Panpiansin (@joez19), jeden z najuznávanejších fotografov z z Thajska. Na konte má množstvo pôsobivých snímok zachytávajúcich očarujúcu prírodu a obyvateľov svojej krajiny. Používa výhradne iPhone, pri fotografovaní z vtáčej perspektívy si pomáha dronom.

makro
Autor: Hojisan Chongqing. Zariadenie: iPhone 13 Pro Max.

Top desiatku uzatvára záber „The Final Bloom“ z tvorby čínskeho fotografa Hojisana Chongqinga (@hojisan_ins). Vznikol po tom, ako jeho 3-ročný syn objavil u nich doma kvet tulipánu.

Ako zachytiť makro fotku so smartfónom iPhone 13 Pro/Max?

Rad zariadení iPhone 13 prišiel na trh s vylepšenou sústavou fotoaparátov. Schopnosti záznamu vývojári rozšírili aj o makro režim, ktorý sa aktivuje automaticky pri priblížení k cieľovému objektu.

Účinné automatické zaostrovanie dovoľuje priblížiť optiku smartfónu k objektu na vzdialenosť iba dvoch centimetrov. Pre dosiahnutie maximálnej ostrosti je vhodné umiestniť hlavný bod zaostrenia do stredovej oblasti záberu.

Makro snímky tvoria smartfóny iPhone 13 Pro a Max svojim ultraširokým fotoaparátom so zorným poľom 120°, ohniskom 13 milimetrov a svetelnosťou f/1.8.

Výzva Shot on iPhone Macro Challenge určite nebola poslednou, Apple hľadá skvostné fotky zachytené smartfónmi iPhone každoročne. V roku 2020 sa napríklad zameral na nočnú fotografiu, víťazné snímky tejto výzvy si môžete pozrieť TU.