Rusko zablokuje Instagram: Influenceri to berú najťažšie

V čase písania tohto článku ešte môže Instagram v Rusku fungovať. Takéto zmeny väčšinou neprebehnú hneď, zvyčajne ich realizácia trvá aj niekoľko dní.

Ruská vláda chce ešte väčšmi posilniť svoj vplyv nad tokom informácií v krajine. Po novom deklaruje, že obmedzí prístup k sieti Instagram, pričom odsudzuje zmenu pravidiel spoločnosti Meta, ktoré umožňujú priať Putinovi a Lukašenkovi smrť, a to doslova. Tejto téme sme sa podrobnejšie venovali v samostatnom článku.

Rozhodnutie obmedziť/zablokovať Instagram prichádza v období, kedy Putin čo najviac sprísňuje kontrolu nad digitálnou informačnou sférou v snahe zabrániť ruským občanom obísť štátnu propagandu a dostať sa k necenzúrovaným informáciám o vojne. Exemplárnym príkladom je prijatie nového zákona, ktorý zakazuje nezávislé spravodajstvo o ruskej armáde. Za šírenie “nepravdivých” informácií hrozí trestom odňatia slobody na až 15 rokov.

O zamedzenie prístupu k sieti Instagram sa postará miestný regulačný úrad Roskomnadzor, píše TechCrunch. Oficiálna správa sprevádzajúca toto rozhodnutie uvádza, že táto platforma sa používa na šírenie “informačných materiálov obsahujúcich výzvy na pachánie násilných činov”.

“Na základe požiadavky od Generálnej prokuratúry Ruskej federácie bude prístup na sociálnu sieť instagram (vlastnenú spoločnosťou Meta Platforms, Inc.) v Ruskej federácii obmedzený,” uvádza sa v správe. “Sociálna sieť Instagram šíri informačné materiály obsahujúce výzvy na páchanie násilných činov voči občanom Ruskej federácie vrátane vojenského personálu.”

V čase písania tohto článku ešte môže Instagram v Rusku fungovať. Takéto zmeny väčšinou neprebehnú hneď, zvyčajne ich realizácia trvá aj niekoľko dní.

TIP REDAKCIE
MIMORIADNE: Obrovský POZOR! Nové SMS-ky potichu kradnú peniaze, ak máš túto banku, spozorni!