Ofenzíva proti propagande: Populárny vyhľadávač ukazuje radikálne riešenie

Cieľ tímu v DuckDuckGo je pomerne jednoznačný – čo najviac obmedziť šírenie chybných informácií a tým pádom podporiť šírenie informácií od overených zdrojov, ktoré nie sú ovplyvnené ruskou propagandou.

Pomerne jednoduché šírenie dezinformácií je jednou z hlavných nevýhod internetu. Každý môže prejaviť svoj názor a ľahko ho distribuovať ostatným. Konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou však spustil akýsi výstražný alarm, po ktorom sa viacero spoločností, organizácií a vládnych orgánov rozhodlo pritvrdiť a tieto informácie v čo najväčšom objeme eliminovať.

Napríklad spoločnosť Meta, ktorá zastrešuje najpopulárnejšie sociálne siete sveta, vytvorila špecializovaný tím, ktorého primárnou úlohou je bojovať proti šíreniu nepravdivých informácií. U nás sa o elimináciu pofidérnych zdrojov a ich príspevkov na internete vo veľkom stará NBÚ, ktorý tak robí na základe návrhu Polície SR.

V uvedených prípadoch ide predovšetkým o dezinformácie v súvislosti s aktuálne prebiehajúcim konfliktom na Ukrajine. Veľmi prítomná je ruská propaganda, ktorá sa v nemalom množstve dopracovala aj za hranice bývalej hlavy Sovietskeho zväzu.

DuckDuckGo bude sankciovať pofidérne weby

Po novom sa do boja zapája ďalšie veľké meno – DuckDuckGo. Reč je o americkom internetovom prehliadači, ktorého primárnou črtou je maximálna ochrana súkromia užívateľov. Ako chce pomôcť? Gabriel Weinberg, zakladateľ a generálny riaditeľ DuckDuckGo, tvrdí, že prehliadač bude sankciovať stránky šíriace dezinformácie či ruskú propagandu, a to formou znižovania ich hodnotenia. O téme informoval český server Živě.cz.

TIP REDAKCIE
Novinka HONOR X7 je aktuálne dostupná na Slovensku za akciovú cenu 179 Eur!

“Tak ako mnohí iní, aj ja som znechutený ruskou inváziou na Ukrajinu a obrovskou humanitárnou krízou, ktorú naďalej vyvoláva. V DuckDuckGo sme zaviedli aktualizácie vyhľadávania, ktoré znižujú hodnotenie stránok spojených s ruskými dezinformáciami,” napísal v príspevku na Twitteri. Či sa nové opatrenia budú vzťahovať aj na iné témy, ako je napríklad pandémia koronavírusu, neupresnil.

Cieľ tímu v DuckDuckGo je pomerne jednoznačný – čo najviac obmedziť šírenie chybných informácií a tým pádom podporiť šírenie informácií od overených zdrojov, ktoré nie sú ovplyvnené ruskou propagandou. Zámer to je rozhodne pekný, no je otázne, ako sa s tým vysporiadajú užívatelia, ktorí môžu toto rozhodnutie označovať za cielenú cenzúru.