Android zachraňuje ľudské životy: Na Ukrajine začína varovať pred raketovými náletmi

Podmienkou je, aby bol smartfón vybavený službami Google a bežal na systéme novšom ako Android 5 (vrátane).

Android sa stáva opäť o niečo šikovnejším. Google oznámil, že svoj operačný systém obohacuje o funkciu Air Raid Alerts, ktorá dokáže varovať užívateľov pred blížiacimi sa raketovými náletmi. Konkrétne má byť dostupná pre smartfóny na Ukrajine. O téme informuje portál TechCrunch.

“Je tragické, že milióny ľudí na Ukrajine sa teraz spoliehajú na upozornenia na letecké útoky, aby sa pokúsili dostať do bezpečia. Na žiadosť a s pomocou ukrajinskej vlády sme začali zavádzať rýchly systém upozornení na letecké útoky pre telefóny so systémom Android na Ukrajine,” uviedol Kent Walker, prezident pre globálne záležitosti spoločnosti Google, v príspevku na oficiálnom blogu.

Walker doplnil, že táto funkcia dopĺňa už existujúce ukrajinské systémy varovania pred leteckými útokmi, pričom vychádza z varovaní poskytnutých ukrajinskou vládou.

Čoskoro v (takmer) každom smartfóne

Dave Burke, viceprezident pre inžinierstvo, vysvetlil, že systém využíva mechanizmus s nízkou latenciou, ktorý spoločnosť vyvinula na účely varovania pred zemetraseniami. Ďalej poznamenal, že funkcia sa zavádza okamžite a v priebehu niekoľkých nasledujúcich dní bude dostupná na (takmer) všetkých Android smartfónoch na Ukrajine.

TIP REDAKCIE
Markíza Krimi: Čo bude vysielať a kedy presne začína?

Podmienkou je, aby bol smartfón vybavený službami Google a bežal na systéme novšom ako Android 5 (vrátane). Okrem toho je potrebné povolenie sledovania polohy a taktiež pripojenie k internetu, aby sa funkcia mohla priebežne aktualizovať.