Ochrana pred špehovaním: Android získa detekciu lokalizačných príveskov

Naznačuje to zdrojový kód aplikácie Služby Google Play.

Malé lokalizačné prívesky umožňujúce vyhľadať zapatrošené veci nie sú novinkou trhu. Túto kategóriu príslušenstva však výrazne spopularizoval Apple, keď predstavil príslušenstvo AirTag.

Praktická stránka veci sa lokalizátorom AirTag rozhodne nedá uprieť. No je tu aj druhý breh, na ktorom stoja obavy pred zneužívaním príveskov na sledovanie ľudí. Zločinci tiež môžu použiť AirTag na označenie nejakej cennosti, ktorú chcú ukradnúť.

V predaji sa dokonca objavili upravené AirTagy s deaktivovaným interným reproduktorom. Apple si kontroverzie okolo svojho produktu všimol a predstavil opatrenia, ktoré ešte viac zvyšujú bezpečnosť jeho lokalizačných príveskov.

Koncom minulého roka vydala spoločnosť dokonca aplikáciu pre Android (Tracker Detect), vďaka ktorej si môžu používatelia overiť, či sa v ich blízkosti nenachádza AirTag. Teraz to vyzerá, že sa detekcia lokalizátorov stane priamou súčasťou operačného systému Android.

prívesky
Foto: Red.

Naznačuje to zdrojový kód najnovšej verzie aplikácie Služby Google Play, ktorú vypitval server 9to5google. Okrem iných v reťazcoch figurujú frázy ako „upozornenie na neznáme zariadenie“ alebo „zistil sa neznámy lokalizátor“. Systém príslušenstvo odhaľuje cez rozhranie Bluetooth Low Energy (BLE).

TIP REDAKCIE
Vyhraj 2x fantastický projektor Samsung The Freestyle: Stačí pozerať livestream Futurestore!

Prostriedok je však v ranom štádiu vývoja, nedá sa presne určiť, ako bude fungovať. Ideálne by bolo, aby funkcia pracovala proaktívne. Android smartfón by jednoducho mohol prívesok identifikovať automaticky bez interakcie používateľa. Samozrejme, musel by mať zapnutý Bluetooth.

Aplikácia Tracker Detect takto nefunguje. Používateľ musí vyhľadávanie lokalizačných štítkov spustiť manuálne. Nepracuje automaticky na pozadí systému, takto vie prívesky prítomné v okolí nájsť len iPhone.

Google bude musieť vyriešiť aj fragmentáciu. AirTagy nie sú jedinými lokalizátormi na trhu. Má ich aj Samsung a v neposlednom rade Tile, ktorý ich spotrebiteľom ponúkol ďaleko skôr, než sa do nich pustil Apple.

Asi si nikto neželá byť sledovaný bez svojho vedomia. Snáď sa Google do vývoja oprie a novinku predstaví čo najskôr.