airtag

V predaji sa objavil upravený AirTag: Určený je na sledovanie ľudí

Niekto by ho mohol zneužiť na špehovanie ľudí.

Lokalizačné prívesky AirTag navrhla spoločnosť Apple s cieľom pomáhať používateľom pri hľadaní zapatrošených vecí. Malý kus elektroniky si jednoducho vložia do peňaženky alebo batohu a v prípade straty si môžu jeho polohu zobraziť na mape v aplikácii Nájsť.

Výhodou príveskov AirTag je, že ich signál dokážu zachytiť aj cudzie mobilné zariadenia od Apple. Tie nahlásia polohu strateného predmetu do iCloudu, vďaka čomu pôvodný vlastník zistí, kde sa jeho cennosť nachádza.

Do siete služby Nájsť je zapojených niekoľko stoviek miliónov iPhonov. Šanca, že niekto stratené kľúče alebo peňaženku nájde, je teda relatívne vysoká. Všetko ale závisí od hustoty zariadení v danej oblasti.

airtag
Foto: Apple

Ako to už býva, popri zjavných výhodách existujú aj isté negatíva. AirTag už stihol vzbudiť obavy o bezpečnosť. Niekto by mohol toto príslušenstvo zneužiť na sledovanie ľudí. Obeti prívesok jednoducho podstrčí do auta či tašky, čím získa informácie o jej polohe a pohybe.

Apple preto vybavil AirTag malým reproduktorom, ktorý začne vydávať zvuk, keď sa na určitý čas vzdiali od svojho majiteľa. Okrem toho na prítomnosť cudzieho AirTagu upozorní notifikácia v smartfóne. Funguje to aj v Android smartfónoch, a to prostredníctvom aplikácie Tracker Detect.

Nemý AirTag

Server PC Mag zistil, že sa na webe začali predávať AirTagy s deaktivovaným reproduktorom. Objavili sa na platformách Etsy a eBay. Produkt s názvom „Silent AirTag“ sa dal zadovážiť za približne 77 dolárov, teda za asi dvojnásobnú cenu v porovnaní s bežným, neupraveným AirTagom.

TIP REDAKCIE
Neznášajú Teslu? Idioti škodia elektromobilom, takáto podlosť sa často nevidí

Neznámy úpravca funkciu zvukového prejavu vypol tak, že v mieste pod batériou vyvŕtal malý otvor, cez ktorý reproduktor fyzicky odpojil.

Predajca s prezývkou „JTEE3D“ chcel takouto úpravou podľa vlastných slov vyhovieť požiadavkám zákazníkov, ktorí mali záujem umiestniť AirTag na bicykle, domáce zvieratá a elektrické náradie.

Inými slovami, išlo im o to, aby AirTag nevydával zvuk, keď sa od týchto predmetov záujmu vzdialia. Príslušenstvo môže fungovať ako nemý strážca. Keď niekto bicykel alebo auto ukradne, zlodej nebude na prítomnosť skrytého AirTagu upozornený. Majiteľ ho tak môže poľahky vypátrať.

airtag
Ilustr. foto: iFixit

Čo však môže efektívne fungovať na naháňanie zlodejov, dá sa tiež zneužiť na sledovanie nič netušiacich nevinných ľudí. V tomto duchu sa na sociálnej sieti Twitter vyjadrila Eva Galperinová, riaditeľka oddelenia kybernetickej bezpečnosti neziskovej organizácie Electronic Frontier Foundation.

Pripomenula, že Apple lokalizačné prívesky propaguje ako nástroje na sledovanie stratených, nie ukradnutých vecí. Ozvučenie AirTagov sa pritom spúšťa automaticky a nie je závislé od toho, či má tá či oná osoba pri sebe smartfón.

Apple a Etsy uvedené zistenia zatiaľ nekomentovali, PC Mag ich o vyjadrenie požiadal. Nemé AirTagy ale medzitým z platformy Etsy zmizli. „Ľutujeme, táto položka je nedostupná,“ hlási URL adresa, na ktorej bol upravený lokalizátor pôvodne dostupný.