airtag

Apple aktualizuje AirTag, úpravou funkcií chce zabrániť špehovaniu

Snáď to pomôže.

Lokalizačný prívesok AirTag je praktickým príslušenstvom, ktoré dokáže pomôcť s hľadaním stratených vecí, napríklad peňaženky alebo kľúčov. Malý kus elektroniky má aj temnú stránku. Zločinci ho môžu zneužiť na sledovanie ľudí alebo ním označia predmet, ktorý chcú ukradnúť.

Na internete sa dokonca začali predávať prívesky AirTag s deaktivovaným reproduktorom, čo opäť vzbudilo obavy zo špehovania nič netušiacich ľudí. Apple si, prirodzene, kontroverzie okolo svojho produktu všíma.

Najnovšie predstavil súbor opatrení, ktoré majú z AirTagov spraviť bezpečnejšie zariadenia. Hoci nič revolučné nevymyslel, uvedené zmeny by mohli záškodníkov odradiť od toho, aby AirTag zneužívali na nekalé účely.

V prvom rade je Apple odhodlaný spolupracovať s políciou, pokiaľ niekto orgánom nahlási podozrenie, že bol sledovaný AirTagom. Spoločnosť polícii v prípade oficiálnej žiadosti poskytne identifikačné údaje o vlastníkovi lokalizačného prívesku.

Na túto skutočnosť firma používateľa upozorní hneď pri prvom nastavovaní nového AirTagu. Okrem toho mu v procese nastavovania vysvetlí, že prívesok slúži na vyhľadávanie vlastných vecí, nie na špehovanie ľudí bez ich súhlasu, čo je zločin.

Apple tiež upraví upozornenie, ktoré sa v iPhonoch zobrazuje, ak sa v jeho blízkosti nachádza zariadenie pripojené do siete Nájsť. Namiesto textu „zistilo sa neznáme zariadenie“ iPhone zobrazí názov konkrétneho príslušenstva. V tomto bode robili problémy najmä slúchadlá AirPods.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Slovákom spustili registráciu na Disney+. Ak to stihneš, získaš 20 % zľavu!

Systém presného vyhľadávania bude po novom fungovať aj s cudzími AirTagmi. Prípadné obete špehovania tak budú môcť neznámy AirTag jednoznačne lokalizovať. Potrebovať však budú iPhone 11, 12 alebo 13. Tie ich pomocou zvuku, haptiky a vizuálnej spätnej väzby navedú na presné miesto, kde sa AirTag nachádza.

airtag
Foto: Apple

Funkcia presného vyhľadávania sa bude dať aktivovať priamo z upozornenia na neznáme príslušenstvo. Pomôže to v situáciách, keď sa prívesok nachádza na mieste, kde je ho ťažko počuť, prípadne bol jeho reproduktor nasilu vypnutý.

AirTag na svoju prítomnosť automaticky upozorní zvukom, pokiaľ sa od svojho majiteľa vzdiali. Istý čas to ale trvá. Apple systém upraví tak, aby prívesok začal vydávať zvuk skôr. Ak ho páchateľ niekomu podstrčí, už po chvíli by mal na seba upozorniť pískaním. To bude navyše hlasnejšie, čo vyhľadávanie malej bielej ploštice ešte viac uľahčí.

Všetky zmeny cieliace na lepšiu ochranu súkromia privedú do AirTagov a ekosystému služby Nájsť softvérové aktualizácie. Prichádzať budú postupne, v priebehu tohto roka.

Apple taktiež aktualizoval svoju stránku technickej podpory, kde si môžu používatelia prečítať, ako majú postupovať, keď nájdu AirTag či iné príslušenstvo siete služby Nájsť alebo sa im zobrazí upozornenie, že sa takéto príslušenstvo s nimi pohybuje.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať