AKTUÁLNE: Ruské vládne agentúry majú zákaz nakupovať zahraničný softvér!

Najneskôr do konca septembra sa má zorganizovať výskumné a výrobné združenie zaoberajúce sa produkciou “dôveryhodných softvérových a hardvérových systémov pre kritickú infraštruktúru”.

Rusko práve podniklo ďalší veľký krok smerom k izolovaní sa od okolitého sveta. Vládne agentúry nemôžu od dnešného dňa, čiže 31. marca, nakupovať softvér od zahraničia. Časom sa úplne zakáže aj jeho používanie, informuje NEXTA.

Dátum začiatku účinnosti zákona o zákaze používania zahraničného softvéru bol stanovený na 1. januára 2025, čiže o necelé tri roky. Dovtedy majú vládne agentúry čas presedlať na domáci, čiže ruský softvér. Nakupovanie zahraničného softvéru bez povolenia je však zakázané už od dnešného dňa.

Regulačné orgány majú za povinnosť do mesiaca zverejniť zoznam požiadaviek na softvér, ktorý sa bude používať v kritickej infraštruktúre, spolu s pravidlami koordinácie nákupu zahraničného softvéru a súvisiacich služieb na použitie na citlivých miestach, píše Global Village Space.

TIP REDAKCIE
Telekom rozširuje 5G roaming: Pribudlo týchto 9 krajín!

Nariadenie ruského prezidenta Vladimira Putina je reakciou na sankcie zo západu, ktoré zase boli reakciou na napadnutie Ukrajiny.

Všetko vlastné

Cieľom Putina je taktiež priorizovať používanie domácej rádiovej, elektronickej a telekomunikačnej techniky pred zahraničnými alternatívami. Opatrenia na dosiahnutie tohto cieľa majú byť zverejnené v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov. Najneskôr do konca septembra sa má pritom zorganizovať aj výskumné a výrobné združenie zaoberajúce sa produkciou “dôveryhodných softvérových a hardvérových systémov pre kritickú infraštruktúru”.

Total
4
Zdieľaní
Total
4
Zdieľať