android 12

Android 12 získajú ďalšie smartfóny Xperia, oznámilo Sony

Na rad prichádza duo Xperia 10.

Podobne, ako iní výrobcovia, aj spoločnosť Sony sa pustila do veľkého aktualizovania svojich smartfónov. Android 12 už dostali alebo v najbližšom období dostanú zariadenia Xperia 1 (III), Xperia 5 (III), Xperia 1 (II) a Xperia PRO.

Spoločnosť Sony teraz potvrdzuje, že operačný systém Android 12 doručí ďalším dvom smartfónom, tentokrát pochádzajúcim z dostupnejšej strednej triedy. Podľa oficiálneho príspevku na sociálnej sieti Instagram sa to týka modelov Xperia 10 (II) a Xperia 10 (III).

Žiaľ, japonský výrobca neuviedol, kedy približne aktualizácia na Android 12 uvedené zariadenia dobehne. Hovorí len, že bude k dispozícii čoskoro.

xperia
Foto: sonyxperia/Instagram

Model Xperia 10 (III) bol uvedený na trh s operačným systémom Android 11. Dostane tak prvú veľkú aktualizáciu, po ktorej bude zrejme až v roku 2023 nasledovať ďalšia, na verziu Android 13.

Xperia 10 (II) je na tom inak. Ide o straší model z roku 2020, ktorý bol dodávaný s operačným systémom Android 10. Neskôr získal update na Android 11. Čerstvá aktualizácia na Android 12 bude teda pre tento model poslednou v rámci obvyklej dvojročnej softvérovej podpory, ak nerátame dostupnosť čiastkových bezpečnostných aktualizácií.

TIP REDAKCIE
Bill Gates má COVID-19, zatiaľ vníma len mierne symptómy

Existuje ešte jedna verzia smartfónu – Xperia 10 III Lite. Tú síce výrobca nespomína, no ani tento model by nemala aktualizácia na Android 12 obísť.

Žiaľ, Sony nepatrí z pohľadu softvérových aktualizácií medzi najlepších výrobcov. Aspoň to tvrdí hodnotiaci rebríček AOS Mark. Jednotkou je Google so svojimi smartfónmi Pixel. V tesnom závese má Samsung, ktorý vybraným modelom doručí až 4 generácie operačného systému Android. Aktualizácie zabezpečenia budú pritom dostávať po dobu piatich rokov.