MIMORIADNE: Dávajte si veľký pozor na takúto správu, podvodníci začali útočiť cez Messenger!

Na Facebooku by ste si mali dávať veľký pozor. Messengerom sa šíri nová vlna podvodov.

Útočníci to skúšajú ďalšími unikátnymi spôsobmi. Ich cieľom je pritom jediná vec – okradnúť dôverčivých ľudí, ktorí často nevedia, že sa práve stávajú obeťou podvodu. Taký je aj prípad najnovšieho podvodu, o ktorom informoval server SvětAndroida.

To, že sa podobné pokusy o podvod dejú v Česku naznačuje, že sa môžu aj na Slovensku. Svojim spôsobom je to len otázka času, kedy podobný prípad zaznamenáme aj u nás. Zvážte teda zdieľanie tohto článku, môžete niekomu pomôcť neprísť o peniažky, ktorých je čoraz menej.

Ako funguje najnovší podvod?

Celé fungovanie podvodu je vo svojej podstate veľmi jednoduché. Neznámy útočník vás môže kontaktovať s prosbou o pomoc. Najskôr si od vás vypýta telefónne číslo, ktoré potrebuje, aby sa mohol zapojiť do súťaže. Keď ho získa, od obete následne pýta potvrdzujúci kód, ktorý niektorá zo služieb zasiela pre overenie či sa naozaj chcete zapojiť.

Zdroj: SvětAndroida.cz

V tomto momente by mali všetci spozornieť. Ak totiž útočníkovi zašlete aj potvrdzovací kód, dôjde k autentifikácii transakcie a prichádzate o peniaze. Tie s najväčšou pravdepodobnosťou putujú rovno do vrecka útočníka. Momentálne nie je jasné, o akú čiastku ide, no nemusí to byť málo.

TIP REDAKCIE
Metaverzum v ohrození? Spoločnosti Meta už údajne dochádzajú peniaze 

Rovnakým spôsobom sa útočníci dokážu dostať aj do internet bankingu či iných služieb, ktoré sú chránené dvojfaktorovým overením. Nezvratná strata peňazí alebo prístupu k svojmu účtu pritom môže nastať do niekoľkých sekúnd po zaslaní overovacieho kódu.

Ako sa chrániť? Dajte vedieť známym

Sme si istí, že drvivá väčšina čitateľov TECHBYTE by na takýto podvod nenaletela. Na druhej strane, evidujeme aj veľký počet ľudí, ktorí sa už v minulosti nechali nachytať podobnými podvodmi. Nie je to niečo, z čoho by sa mala robiť sranda.

Práve naopak, treba si vyčleniť 5 minút a vysvetliť svojim blízkym riziká spojené s internetom. Mnohí totiž slepo dôverujú všetkému, čo sa im zobrazí na displeji smartfónu či monitore počítača.

Total
108
Zdieľaní
Total
108
Zdieľať