iOS 15.4 je vonku: iPhone vás rozpozná aj s rúškom na tvári

Potrebovať budete iPhone 12 alebo novší.

Spoločnosť Apple dnes vypustila do sveta nové verzie svojich operačných systémov. Do smartfónov iPhone zamieril iOS 15.4, pre tablety je určená odnož iPadOS 15.4. Predstavujú zrejme poslednú významnejšiu aktualizáciu pred vydaním verzie iOS 16, ktorá však príde k slovu až s novými smartfónmi iPhone 14.

Systém iOS 15.4 prichádza s jednou dlho očakávanou funkciou. Rozpoznávanie tváre Face ID je možne nakonfigurovať tak, aby vás iPhone rozpoznal aj s rúškom na tvári. Hoci sa pandemické opatrenia zmierňujú, rúško je stále povinnou jazdou vo vlakoch, hromadných podujatiach či interiéroch obchodov a úradov.

Face ID pri nasadenom rúšku skúma oblasť očí. Pri rozpoznávaní sa tak musíte pozerať priamo na iPhone s tým, že vám nebudú oči zakrývať napríklad slnečné okuliare. Má to jednu nevýhodu. Takýto spôsob rozpoznávania je menej bezpečný, na čo systém pri zapnutí tejto funkcie upozorní.

iOS 15.4
Foto: appleinsider.com

Väčšina ľudí bude pravdepodobne akceptovať zníženú úroveň bezpečnosti výmenou za to, že si nebudú miesť pri každom odomykaní smartfónu sťahovať rúško z tváre. Ak vlastníte iPhone 11, X, Xs či Xr, táto funkcia vás zaujímať nemusí. Určená je iba pre smartfóny iPhone 12 a novšie.

TIP REDAKCIE
86 % za 10 minút? Izraelská firma ukázala nový typ batérie pre elektromobily!

Ďalšou hlavnou novinkou, tentokrát v systéme iPadOS 15.4, je funkcia Universal Control. Táto voľba umožňuje ovládať počítače Mac a tablety iPad s jednou myšou a klávesnicou. Ukazovateľ myši sa plynule presúva z jednej obrazovky na druhú, okrem toho je medzi oboma zariadeniami možné presúvať súbory podobne, ako keby používateľ pracoval na jednom počítači.

ipad
Foto: Apple

V mobilných operačných systémoch od Apple ďalej pribudlo viac ako 100 nových emotikon, pár widgetov, vylepšená verzia aplikácie Podcasty, spúšťanie funkcie SharePlay z podporovaných aplikácií alebo zlepšená integrácia digitálnych európskych COVID certifikátov, ktoré si môže používateľ uložiť do aplikácií Zdravie a Peňaženka.

Apple dnes tiež vydal nové verzie systémov watchOS 8.5, macOS Monterey 12.3, tvOS 15.4 a HomePod Software 15.4. Aktualizáciu si tak nevypýtajú iba smartfóny a tablety, ale i hodinky, počítače a inteligentné reproduktory.

Total
5
Zdieľaní
Total
5
Zdieľať