Sony Xperia 1 II

Sony Xperia 1 II: Nová vlajková loď s optikami ZEISS, 5G pripojením a 3,5 mm konektorom

Tohtoročné vlajkové eso už stihla na verejnosť vytiahnuť aj japonská spoločnosť Sony. Nový model Xperia 1 II (Mark Two) nadväzuje na predchádzajúcu generáciu.

Tohtoročné vlajkové eso už stihla na verejnosť vytiahnuť aj japonská spoločnosť Sony. Nový model Xperia 1 II (Mark Two) nadväzuje na predchádzajúcu generáciu.

Sony Xperia 1 II bola predstavená v rámci online video streamu, ktorý nahradil plánovanú tlačovú konferenciu, ktorá sa mala pôvodne konať na podujatí Mobile World Congress 2020. Xperia 1 II je vybavená najnovším čipsetom spoločnosti Qualcomm, 5G pripojením a zdokonalenými fotoaparátmi.

Výrobca zostal verný predĺženému dizajnu. Prednej strane tak dominuje 6,5″ 4K HDR OLED displej s vysokým pomerom strán 21:9. Výrobca ale nesiahol po vyššej frekvencii obnovovania, čo by sa dalo vzhľadom na kroky konkurencie očakávať.

Sony Xperia 1 II
Sony Xperia 1 II

Namiesto vyššej frekvencie implementoval funkciu Motion Blur Reduction, ktorá, podľa slov výrobu, ponúka rovnaké výhody ako 90 Hz frekvencia obnovovania. Súčasťou obrazovky nie je snímač odtlačkov prstov. Ten sa nachádza na pravom boku zariadenia.

Asi najzaujímavejšie vylepšenia nastali v oblasti fotoaparátov. Na prvý pohľad to vyzerá, že sa v tomto smere neudialo nič. Na zadnej strane sa stále nachádzajú tri snímače obrazu, všetky s pôvodným rozlíšením 12 Mpx (hlavný, širokouhlý a zoom).

Výrobca ale použil rozmerovo väčšie snímače obrazu a optiku vyladenú spoločnosťou ZEISS. Hlavný senzor Exmor má veľkosť 1/1.7”Dual PD automatické zaostrovanie, optickú stabilizáciu obrazu a objektív so svetelnosťou f/1.7. Rovnako ako pri predchádzajúcej generácii, aj tu je prítomné nepretržité zaostrovanie na oko (Eye AF), ktoré tentokrát funguje aj na zvieratách, nielen na ľuďoch.

Sony Xperia 1 II
Sony Xperia 1 II

Sony tvrdí, že ide o prvý smartfón, ktorý dokáže pomocou nepretržitého zaostrovania/sledovania objektu snímať rýchlosťou 20 FPS (!). Optická časť je ošetrená antireflexnou povrchovou úpravou ZEISS T*, ktorá bola až doteraz iba súčasťou profesionálnych objektívov.

Antireflexná úprava by mala eliminovať nežiadúce artefakty v podobe duchov a odrazov, ktoré vznikajú napr. pri fotografovaní oproti zdrojom svetla a podobne. Druhý snímač obrazu má veľkosť 1/2.6″, Dual PD zaostrovanie a širokouhlý objektív so 16 mm ohniskom a svetelnosťou f/2.2.

TIP REDAKCIE
Windows 11 čaká skvelé vylepšenie: Pribudnúť má podpora pre widgety tretích strán
Sony Xperia 1 II
Sony Xperia 1 II

Tretí, 1/3.4″ opticky stabilizovaný senzor zastrešuje optické priblíženie obrazu na úrovni ekv. 70 mm ohniskovej vzdialenosti. Objektív má svetelnosť f/2.4. Zaostrovanie objektívov je podporované štvrtým doplnkovým 3D iTOF senzorom.

Pre nadšencov videa je pripravený režim snímania Cinema Pro, ktorý obsahuje množstvo rôznych ovládateľných prvkov. Pribudlo praktické zaostrovanie dotykom. Pro režim je dostupný aj pre snímanie fotografií. Nazýva sa Camera Pro.

Predstavenie Sony Xperia 1 II

Je vidieť, že výrobca pri vývoji smartfónu zužitkoval technológie z iných divízií, hlavne teda z tej, ktorá vyvíja vysoko hodnotené fotoaparáty Sony Alpha. Aby sme nezabudli, predný fotoaparát má rozlíšenie 8 Mpx. Malo by ísť o rovnaký snímač aký má predchádzajúca generácia Xperia 1.

Sony Xperia 1 II

Čo sa týka ostatnej výbavy, výkonné srdce zariadenia samozrejme tvorí čipset Snapdragon 865 s 5G modemom, ktorý pracuje aj s frekvenčnými pásmami pod 6 GHz. Pamäte reprezentuje 8 GB RAM a 256 GB interné úložisko, zrejme UFS 3.0. Výdrž na jedno nabitie zabezpečí 4 000 mAh batéria s podporou bezdrôtového nabíjania.

Prítomná je odolnosť voči vode a prachu IP68, najnovší Android 10, stereo reproduktory a dokonca 3,5 mm audio konektor, čo je síce malým, ale pre niekoho určite milým prekvapením. Cenu zariadenia zatiaľ nepoznáme. Sony sa s príchodom na trh tradične neponáhľa. Model Xperia 1 II bude dostupný koncom jari, kedy sa zároveň dozvieme oficiálnu maloobchodnú cenu.

Xperia Pro

Na záver ešte jedno prekvapenie. Sony vyvíja zariadenie Xperia Pro, ktoré bude skôr profesionálnym nástrojom ako smartfónom pre bežného užívateľa. Displej a fotoaparáty bude mať rovnaké ako Xperia 1 II.

Sony Xperia 1 II
Sony Xperia Pro

Pribudne ale HDMI port a priame spojenie s fotoaparátmi Sony Alpha, v rámci čoho bude Xperia Pro fungovať ako hľadáčik fotoaparátu a zároveň ako 5G vysielač pre prenos zaznamenaného obsahu.

Zariadenie bude mať 512 GB internú pamäť a hrubší profil s povrchovou úpravou inšpirovanou fotoaparátmi Sony Alpha. Xperia Pro je stále v procese vývoja, preto nepoznáme viac podrobností a už vôbec nie cenu.

Total
19
Zdieľaní
Total
19
Zdieľať