Samsung Exynos

Samsung Galaxy S22: Kde všade bude dostupný s čipom Exynos 2200?

Vlastný čipset Samsungu by sa mal okrem Európy dopracovať aj do juhozápadných regiónov Ázie, Stredného Východu, Afriky a taktiež krajín Spoločenstva národov (Commonwealth).

Od predstavenia nového radu vlajkových lodí spoločnosti Samsung nás v tomto bode delí už len týždeň. Juhokórejský výrobca odhalí tri modely, ktoré sa budú na jednotlivých trhoch odlišovať v jednom kľúčovom komponente, podobne ako minulý rok a aj ten predtým. Reč je o procesore.

Exynos 2200: Konečne bojaschopný konkurent

Samsung nedávno nečakane predstavil svoj nový Exynos 2200, ktorý sa vyznačuje viacerými zaujímavými špecifikami. Najviac však zaujalo uplatnenie novej grafickej jednotky, ktorá je postavená na architektúre RDNA 2 od spoločnosti AMD. Tá sa používa napríklad aj v konzolách PlayStation 5 a Xbox Series X/S. Použitie grafiky od AMD umožňuje podporu pre Ray Tracing a Variable Rate Shading, čo ocenia predovšetkým vášniví hráči.

Po výkonnostnej stránke sme sa až tak výrazných vylepšení nedočkali, no nejaké sa predsa len nájdu. Výrazne sa však zlepšil výkon AI, a to vďaka vylepšenej jednotke NPU (Neural Processing Unit). Hovoriť možno o až 2-násobnom rozdiele.

TIP REDAKCIE
Sezóna kolobežiek naplno začala: Po zrážke auta a kolobežky zomrel 57-ročný Slovák

Alternatívou je Qualcomm

Alternatívou je Snapdragon 8 Gen 1, ktorý poženie nové vlajkové lode od Samsungu na trhoch, ktoré nedostanú Exynos 2200. Celkom logické. V tomto prípade môžeme rátať s 20 % vylepšením v rámci výkonu a 30 % vylepšením v rámci energetickej efektivity. Podrobnejšie si o procesore môžete prečítať tu.

galaxy s22 ultra
Foto: letsgodigital.org

Kam príde ktorý čip?

Predpokladalo sa, že podobne ako po minulé roky, aj tentokrát sa do Európy dopracuje variant s novým Exynos 2200. To po novom potvrdzuje server SamMobile. Ďalej by sa mal vlastný čipset Samsungu dopracovať do juhozápadných regiónov Ázie, Stredného Východu, Afriky a taktiež krajín Spoločenstva národov (Commonwealth).

Snapdragon 8 Gen 1 tak bude poháňať zariadenia v Číne, Japonsku, Latinskej Amerike, Severnej Amerike, Južnej Kórei a Juhovýchodnej Ázii.