aplikacie

Apple mal v aplikáciách povoliť iné platobné systémy, súd to stopol

Sága pokračuje.

Právny spor medzi spoločnosťou Apple a Epic Games vyústil do rozhodnutia, ktorým súd prikázal výrobcovi iPhonov povoliť v aplikáciách umiestnených v App Store alternatívne platobné systémy.

Vývojári nesmú vo svojich aplikáciách určených pre ekosystémy iOS a iPadOS ponúkať alternatívne spôsoby platby. Používateľ tak má jedinú možnosť, ako za predplatné alebo položky obsiahnuté v aplikáciách a hrách zaplatiť – Apple Pay.

Súd ale Applu nariadil, aby umožnil vývojárom pridávať do aplikácií odkazy alebo tlačidlá smerujúce na alternatívne platobné brány. Na vykonanie zmien mala firma čas do 9. decembra, žiadosti o odklad sudca nižšieho súdu nevyhovel.

Do sporu však vstúpil vyšší, odvolací súd, ktorý platnosť tejto časti rozsudku pozastavil, ako uvádza The Verge. Kým bude právna bitka pokračovať, Apple Pay bude naďalej jediným zdrojom platieb v iOS aplikáciách.

apple pay

Odvolací súd rozsudok nezrušil, iba ho pozastavil po dobu, kým si nevypočuje obe strany a podrobne sa neoboznámi s prípadom, čo pravdepodobne potrvá niekoľko mesiacov.

TIP REDAKCIE
Apple neurobí nič navyše: Touch ID v displeji iPhone 14 nebude, plynulé displeje si ponechajú len drahšie modely

Hovorkyňa Apple, Marni Goldbergová, súdu za pozastavenie nariadenia poďakovala. Spoločnosť sa obáva, že zmeny v platobnej stratégii aplikačného obchodu môžu vyústiť do nových rizík týkajúcich sa súkromia a bezpečnosti.

Druhá časť rozsudku však stále platí. Apple podľa nej musí dovoliť vývojárom komunikovať so svojimi zákazníkmi prostredníctvom kontaktných miest definovaných priamo v aplikáciách.

Vývojári mohli na zdieľanie informácií so spotrebiteľmi o iných platobných systémoch použiť e-mail alebo iné komunikačné prostriedky, cez svoje aplikácie to ale na základe pravidiel Applu nešlo.

Spoločnosť Epic Games stanovisko odvolacieho súdu komentovať odmietla, uzatvára The Verge.

Aktuálna cena modelu Apple iPhone 13 Pro

Total
9
Zdieľaní
Total
9
Zdieľať