apple

Apple sa naťahuje s ruskými úradmi, dôvodom sú platby v aplikáciách

Apple behá po súdoch, kde bráni svoje prísne pravidlá.

Praktiky spoločnosti Apple sú predmetom ďalšieho sporu, ktorý tentokrát prebieha v Rusku. Opäť sa týka sprístupnenia alternatívnych spôsobov platieb v aplikáciách na úkor služby Apple Pay.

Podľa pravidiel spoločnosti vývojári nesmú vo svojich aplikáciách publikovaných v obchode App Store ponúkať alternatívne spôsoby platby. Používateľom môžu sprístupniť iba jednu platobnú bránu, ktorou je prirodzene Apple Pay.

Vývojári dokonca ani nemôžu priamo v aplikácii svojich zákazníkov informovať o tom, že alternatívne platobné možnosti existujú. Pre firmu ide o výhodné riešenie. Z každej takejto transakcie totižto inkasuje províziu.

Vo všeobecnosti si Apple berie z každej platby uskutočnenej v App Store 30-percentný podiel, aj keď je pravdou, že existujú výnimky.

Ako uvádza The Verge, ruský protimonopolný úrad (FAS) Applu nariadil, aby umožnil iOS vývojárom priamo v aplikáciách informovať zákazníkov o iných platobných možnostiach.

Apple mal na vykonanie zmien v pravidlách určitý čas, učiniť ich mal do 30. septembra. Žiadosti ale nevyhovel. Ruský federálny úrad preto voči firme otvoril oficiálne protimonopolné konanie, výsledkom ktorého môže byť vysoká pokuta.

Portál Russia Today prevádzkovaný štátom vlastnenou spravodajskou agentúrou informoval, že sa spoločnosť obrátila na súd, od ktorého žiada, aby preskúmal kroky regulačného úradu.

TIP REDAKCIE
Google vyrába novú miniaplikáciu: Ukáže, koľko času trávime so smartfónom
Ilustr. foto

Ruský regulátor výslovne uviedol, že Apple v súvislosti s distribúciou aplikácií cez svoj obchod zneužíva dominantné postavenie na trhu tým, že neumožňuje vývojárom informovať používateľov o platobných možnostiach existujúcich mimo obchodu App Store.

Apple sa už skôr obhajoval tým, že vývojári môžu na zdieľanie informácií so zákazníkmi použiť e-mail alebo iné komunikačné prostriedky. V rámci samotných aplikácií im to však nedovoľuje.

Tlaku na zmenu kontroverzných pravidiel čelí Apple po celom svete, rezonuje najmä právna bitka s firmou Epic Games (tvorca hry Fortnite). Sudca naposledy Applu nariadil, aby umožnil vývojárom pridávať do aplikácií odkazy smerujúce na externé weby.

Takýmto spôsobom vznikne pôda pre alternatívne platobné systémy, cez ktoré môžu používatelia Apple Pay obísť. Spoločnosť musí zmeny vykonať do 9. decembra, žiadosti o odklad sudca nevyhovel.

Navyše, v Južnej Kórei koncom augusta schválili návrh zákona, ktorý zakazuje firmám ako Google a Apple obmedzovať výber platobných systémov. Praktiky sa nepáčia ani Európskej komisii, ktorá taktiež obviňuje výrobcu iPhonov z monopolného správania, pripomenul The Verge.

Aktuálna cena modelu Apple iPhone 13

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať