airtags

AirTag vzbudzuje obavy o bezpečnosť, podozrenia zahŕňajú aj stalking

Hoci nie je potvrdené, že sa AirTag dostal do kolesa auta úmyselne, strach by dostal asi každý. Predsa len sa v poslednom období toto príslušenstvo spája aj s určitou mierou kriminality, ako sú napríklad krádeže luxusných áut.

Apple v apríli tohto roku predstavil svetu AirTag. Ide o malé príslušenstvo, prostredníctvom ktorého môže užívateľ sledovať aktuálnu polohu svojich cenností či dôležitých predmetov. Zariadenie možno použiť napríklad na peňaženku, kľúče či tašku. Úmysel je to skutočne pekný, avšak rozhodne nie dokonalý.

Nakoľko je AirTag klasifikovaný ako sledovacie zariadenie, verejnosť začala mať obavy týkajúce sa bezpečnosti. A žiaľ, niektoré z týchto obáv sa aj skutočne potvrdili.

Svoje by o tom vedela povedať žena, ktorá si cez víkend v priestoroch predného kolesa svojho vozidla našla nepríjemné prekvapenie. Kým trávila svoj voľný čas v bare, niekto doň zakliesnil AirTag. Pochopiteľne, po odhalení nálezu sa začala obávať o svoju bezpečnosť a nabrala podozrenie, že ju mal niekto v úmysle sledovať.

Hoci nie je potvrdené, že sa AirTag dostal do kolesa auta úmyselne, strach by dostal asi každý. Predsa len sa v poslednom období toto príslušenstvo spája aj s určitou mierou kriminality, ako sú napríklad krádeže luxusných áut, píše 9to5Mac.

TIP REDAKCIE
Google Pixel 6a: Dostupnejšia verzia smartfónu môže prísť skôr

Upozornila ju notifikácia

Apple si je vedomý všetkého dobrého i zlého, čo AirTag môže spôsobiť. Preto zaviedol určité ochranné opatrenia. Ak sa napríklad na určitý čas odlúči od svojho majiteľa, začne vydávať zvuky. V tomto prípade ženu upozornila notifikácia informujúca o blízkej polohe cudzieho AirTag.

AirTag nie je úplne anonymný

Mnohí si myslia, že AirTag je vzhľadom na svoju úlohu plne anonymný. To nie je pravda. Hoci sú živé aktualizácie polohy zašifrované a známe len majiteľovi zariadenia, Apple si zbiera záznamy, v ktorých sa nachádzajú prepojenia jednotlivých sériových čísel s Apple ID. Robí tak kvôli možným zneužitiam a nasledovným policajným vyšetrovaniam. Ak tak teda súdny príkaz určí, Apple môže identifikovať ktoréhokoľvek užívateľa.

Pri príbehu mladej ženy tieto kroky nebudú možné, nakoľko AirTag vyhodila.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať