Apple

Apple vydal pre Android aplikáciu Tracker Detect. Ochráni vás pred špehovaním

Podstrčil vám niekto AirTag? Aplikácia sledovacie zariadenie identifikuje.

Spoločnosť Apple uvoľnila novú aplikáciu s názvom Tracker Detect, ktorá je určená pre konkurenčnú platformu Android. Ľudia, ktorí nepoužívajú iPhone alebo iPad môžu vďaka nej zistiť, či sa v ich blízkosti nenachádza sledovacie mini zariadenie AirTag.

AirTag je šikovnou vecičkou. Stačí ho pripnúť na kľúče alebo trebárs vložiť do peňaženky a v prípade straty týchto cenností ich môže používateľ vyhľadať cez svoj iPhone alebo iné zariadenia od Apple.

Signál z AirTagov dokážu zachytiť aj cudzie iPhony, čím šanca na nájdenie strateného predmetu rapídne stúpa. Sila siete služby Nájsť spočíva práve vo vysokej hustote aktívnych zariadení od Apple.

Pomocou aplikácie Tracker Detect môžu AirTag vyhľadať aj používatelia Android zariadení. Ale iba v tom prípade, ak ho pôvodný vlastník označí, respektíve prepne do režimu „stratený“. Primárny účel aplikácie je však skôr iný – ochrana súkromia, ako vysvetľuje CNET.

AirTagy sú malé a nenápadné. Záškodníci ich tak môžu využiť na neoprávnené sledovanie pohybu a umiestnenia osôb, stačí ich podstrčiť do batožiny alebo napríklad niekde do auta. Tracker Detector umožní Android používateľom odhaliť, či sa v ich blízkosti lokalizačný prívesok nenachádza.

TIP REDAKCIE
Zlé správy z Izraelu: Ľudia sa dokážu nakaziť Omikronom aj po absolvovaní štvrtej vakcíny
Tracker Detector
Ilustr. foto: iFixit

Po identifikácii Android smartfónom bude AirTag 10 minút vydávať zvukový signál. V uvedenej aplikácii sa zároveň zobrazí návod, ako z prívesku vybrať batériu, čím sa znefunkční. Aplikácia tiež odporučí, aby používateľ kontaktoval políciu, pokiaľ sa cíti ohrozený.

„AirTag poskytuje špičkové funkcie ochrany osobných údajov a zabezpečenia a dnes rozširujeme tieto možnosti na zariadenia so systémom Android,“ uviedol hovorca spoločnosti Apple.

Riešenie od Apple je určite vítané. Aktivisti už krátko po predstavení príslušenstva varovali, že môže byť zneužité na prenasledovanie ľudí, pripomína CNET. Do siete služby Nájsť je zapojených niekoľko stoviek miliónov iPhonov a iných zariadení od Apple, jej dosah je obrovský.

apple

Hoci iPhony obsahovali riešenie na identifikáciu neznámych AirTagov, obdobný nástroj pre iné zariadenia vtedy neexistoval. Mení to až Tracker Detect pre Android.

Aplikácia samotná je inak veľmi jednoduchá, prihlásenie či registráciu účtu Apple nevyžaduje. Podporované sú smartfóny s operačným systémom Android 9 a novším. Vyhľadávanie AirTagov prebieha cez Bluetooth, priame skenovanie cez NFC. Stiahnuť si ju môžete na tejto adrese, z obchodu Google Play.

Total
18
Zdieľaní
Total
18
Zdieľať