Tim Cook: Ak od smartfónu vyžadujete túto možnosť, je pre vás vhodnejší Android

Touto možnosťou je sideloading. Prečo? Podľa americkej spoločnosti sa s touto praktikou spája až príliš veľa bezpečnostných rizík.

Apple sa vždy vyznačoval svojou pomerne protekcionistickou, inak povedané opatrnou a bezpečnou politikou. Túto filozofiu svetu dokazuje v každom možnom smere, pričom jedným z tých hlavných a najvýraznejších je operačný systém iOS.

Aj maximalizácia bezpečnosti si však pýta svoju daň. Užívatelia iPhonov si napríklad nemôžu len tak stiahnuť obchody s aplikáciami tretích strán. Jediným (a Apple uznávaným spôsobom), ako môžu užívatelia získavať aplikácie, je sťahovať a inštalovať ich prostredníctvom oficiálneho obchodu App Store.

Tento príklad nám umožňuje plynulo premostiť na tému, ktorá je pre Apple viac než kontroverznou. Touto témou je sideloading. Prečo? Podľa americkej spoločnosti sa s touto praktikou spája až príliš veľa bezpečnostných rizík. Preto Tim Cook, generálny riaditeľ, odkazuje tým, ktorí chcú využívať sideloading, aby radšej používali zariadenia s Androidom. Operačný systém od Google je oveľa otvorenejší a umožňuje aj nahrávanie aplikácií z neoficiálnych zdrojov.

Karty môže zamiešať nový zákon

Apple však možno bude musieť v budúcnosti svoju protekcionistickú politiku pozmeniť. Európska únia totižto aj v týchto chvíľach skúma “Akt o digitálnych trhoch” obsahujúci ustanovenia, ktoré od technologických spoločností (vrátane Apple) vyžadujú, aby na svojich zariadeniach umožnili prevádzku obchodov s aplikáciami tretích trán.

TIP REDAKCIE
Čína zaviedla 7-týždňovú karanténu pre posádky nákladných lodí, nariadenia zhoršujú ekonomickú situáciu

S tým americký gigant, pochopiteľne, nesúhlasí. Podľa neho je sideloading niečo ako štartovanie auta bez airbagov a bezpečnostných pásov. Nedávno dokonca prehlásil, že kvôli sideloadingu je OS Android až 47-násobne náchylnejší na kontakt so škodlivým malvérom ako iOS.

Hoci je pravda, že s povolením sideloadingu riziko narastá, ani iOS nie je 100-percentný. Dokázal to pomerne nedávny škandál spojený so spywareom Pegasus. Jednoducho nič nie je dokonalé, ani iOS, ani Android.

Jedno je však zrejmé. Ak chcete využívať výhody sideloadingu, používajte (radšej) Android.

Aktuálna cena modelu Apple iPhone 12 Pro

Total
14
Zdieľaní
Total
14
Zdieľať