RECENZIA Honor 50: Bez Huawei, no za to s Google

Google služby v Honor 50 z neho konečne robia voľbu, ktorá sa oplatí zvážiť.

Pri recenzii smartfónu som sa snáď nikdy nemusel zaoberať geopolitickou situáciou vo svete tak často ako pri Honor a Huawei. Práve prvý menovaný je výrobca, ktorému sa podarilo vymaniť spod nátlaku na materský Huawei. Podarilo sa im to jednoducho – oddelili sa, a tak prísne pravidlá, ktoré platia pre Huawei už neplatia na Honor.

Vplyv na vývoj a výbavu noviniek však Huawei určite má. Aj preto sa Honor 50 (ne)nápadne podobá na svojho nevlastného súrodenca Huawei nova 9 s jedným veľkým rozdielom. Honor do svojej novinky mohol nainštalovať Google služby, Huawei do tej svojej bohužiaľ nie.

Mať prístup k službám, bez ktorých si moderný smartfón často nevieme predstaviť ako napríklad Google Play, Google mapy či YouTube, je dôležité. Honor 50 túto podmienku po dlhých mesiacoch konečne spĺňa. Štartovacia cena 529 € neurazí ani príliš neublíži. Stojí však za to?

Honor 50 sa predáva za cenu od 529 € (verzia so 6 GB RAM a 128 GB úložiskom), no k dispozícii je aj verzia s 8 GB RAM a 256 GB úložiskom, ktorú som počas testu používal ja. Tá už však stojí 599 €. Zvyšok špecifikácií, ako procesor Snapdragon 778G, 4 300 mAh batéria a 66 W rýchlonabíjanie sú rovnaké v oboch verziách.

Honor 50: Dizajn a displej

Honor, podobne ako Huawei, dbá na to, aby ich smartfóny vystupovali z radu bežných čiernych alebo sivých smartfónov. Inak tomu nie je ani pri Honor 50, ktorý v našom prípade siahol po trblietavom zadnom kryte, ktorý sa mení podľa toho, ako telefón nakloníte. Je to jasný znak toho, že Honor chce, aby váš telefón nebol len telefónom, ale aj módnym doplnkom.

To, v čom chce byť Honor 50 dobrý zdôrazňuje aj dizajnom zadných fotoaparátov. Dva veľké a zvýraznené kruhy v sebe skrývajú 108 Mpx fotoaparát. Celkovo je dizajn veľmi podobný tomu, čo ponúka Huawei nova 9. Honor hovorí, že tomu je tak preto, lebo dizajn spolu vyvinuli ešte predtým, ako sa spoločnosti oddelili. Bude zaujímavé sledovať, akým smerom sa ich zariadenia posunú ďalej.

Honor 50 ponúka 6,57-palcový OLED displej s FHD rozlíšením a pomerom strán 19,5:9. Vo vrchnej časti je centrálne zarovnaný selfie fotoaparát s 32 Mpx rozlíšením. Displej je po bokoch zakrivený, vďaka čomu veľmi pripomína telefóny ako Galaxy S9, S10 a ďalšie. Displeju naozaj nemôžem nič vytknúť. Je jasný, jeho farby sú pestré a skvele funguje aj snímač odtlačkov prstov schovaný v jeho spodnej časti.

Veľmi príjemným prekvapením je aj 120 Hz obnovovacia frekvencia, vďaka čomu telefón pôsobí svižne a responzívne. Výhodou je aj fakt, že čipset Snapdragon 778G s rýchlym scrollovaním a otváraním aplikácií či okien prehliadača nemá žiaden problém. Počas testovania mi výkon zariadenia akýmkoľvek spôsobom neprekážal. Jednoducho fungoval presne tak, ako mal.

Je však badateľné, že Honor musel niekde šetriť. Telefón napríklad nemá ochranu voči vode a prachu, nemá bezdrôtové nabíjanie a veľmi základný je aj jediný reproduktor na spodnej časti zariadenia.

Honor 50: Softvér, ktorý ho môže zachrániť

Honor 50 poháňa Android 11 s nadstavbou Magic UI, ktorá je veľmi príjemná a jednoduchá na používanie. Ak ste niekedy používali Huawei alebo Honor, budete ako doma. Používateľské rozhranie je rýchle, plné užitočných funkcií a nastavení, s ktorými sa dá veľmi ľahko zoznámiť a pracovať.

Je však trochu na škodu, že sa Honor rozhodol do telefónu inštalovať viac prebytočných aplikácií než musel. Na testovacom smartfóne sme mali predinštalované aplikácie ako Obchod Honor, Honor Club, Swiftkey (dobrá voľba, ktorú mohli nechať na ľudí) a podobne. Je ľahké ich odinštalovať, resp. zakázať, no je to krok navyše, ktorý zaberá čas a miesto v telefóne.

Na druhú stranu, veľmi príjemne prekvapený som bol s výdržou batérie, pri ktorej som v priemere dosahoval približne 7 hodín zapnutého displeja (Screen on Time). V praxi to znamenalo, že som večer telefón na nabíjačku nikdy nepripájal úplne vybitý. Vždy mu ostávalo 30 % a viac.

Pripájanie na nabíjačku však bola ďalšia príjemná skúsenosť. Vďaka 66 W rýchlonabíjaniu, ktoré Honor nazýva „SuperCharge“ sa dokázal počas testovania z 0 % na 100 % nabiť za niečo vyše 45 minút. To je fantastická vlastnosť, ktorú oceníte vtedy, keď vám bude tiecť do topánok, budete mať vybitý telefón a schôdzku o 15 minút. Rýchlosť nabíjania som testoval v našej redakcii, v ktorej sa teplota pohybovala na úrovni 20 stupňov Celzia.

Honor 50: Fotoaparáty, ktoré neohúria

Honor sa či už dizajnom, tak aj marketingom snaží upútať na fotoaparáty. Niet sa čomu čudovať, telefón ponúka 108 Mpx senzor. Veľkým, sklamaním je fakt, že aj napriek tomu, že Honor 50 ponúka štyri fotoaparáty, ani jeden z nich nemá prívlastok „zoom“.

Na výber tak máte 108 Mpx hlavný senzor, 8 Mpx ultraširokouhlý senzor, 2 Mpx macro senzor a 2 Mpx senzor snímajúci hĺbku záberu. Je to prekvapujúce, keďže Honor bol po vzore Huawei vždy zaťažený na kvalitnú foto výbavu.

S kvalitou hlavného senzora som nebol spokojný len ja, ale ani ďalší redaktori, ktorí mali u nás možnosť si pozrieť, ako fotky vyzerali. Výsledné zábery neboli dosť ostré, farby boli miestami príliš saturované a jasné miesta až príliš jasné. Na druhú stranu, vyváženie bielej bolo akceptovateľné a selfie tiež neboli úplne zlé.

Výkon fotoaparátu v šere alebo tme je niečo, na čo Honor nebude úplne najpyšnejší. Najväčší problém v tomto aspekte je fakt, že telefónu trvá príliš dlho, kým odfotí snímku, čo ústi k rozmazaným a stále tmavým fotografiám.

Honor 50: Kúpiť alebo nechať tak?

Honor 50 je svojou cenou mid-range smartfón ako vyšitý. Táto cenová kategória je však extrémne konkurencieschopná. Za rovnakú alebo o niečo nižšiu cenu si môžete kúpiť OnePlus Nord 2 alebo iPhone SE, ktoré majú podobnú výbavu, no môžu (aj nemusia) sa vám páčiť viac.

Som veľmi rád, že je Honor späť. Naozaj. Je to silný hráč so silným zázemím a zaujímavými technológiami. Samotný fakt, že do telefónu pridal Google služby ho však nezachráni. Telefónu z môjho pohľadu chýbal povestný wow faktor, ktorý by ho diferencioval natoľko, že by som ho mohol odporučiť namiesto spomínaného OnePlus Nord 2 alebo pri drahšej verzii nedávno predstaveného Pixel 6 či Galaxy S21 z druhej ruky.

Návrat po dlhých mesiacoch je to však relatívne vydarený. Cenou neurazí, funkciami neohúri ale zároveň ani nesklame. Je to telefón, na ktorý sa môžete spoľahnúť, akurát od neho nemôžete očakávať unikátnosť.

Novinku Honor 50 nájdete napríklad aj u týchto predajcov

Honor 50: Hodnotenie

Honor 50
7 10 0 1
Honor 50 je dobrý telefón. Myslím to v kontexte známkovania v slovenských školách. Je to telefón, ktorý v ničom nevyniká, no zároveň ani v ničom neprepadá. Fotoaparáty? Dobré, no nie výnimočné. Displej? Dobrý, no nie výnimočný. Výdrž a nabíjanie? Chválitebné, no nič, čo by sme doteraz nevideli. Dá sa spoľahnúť na trojkára? Dá, ale nečakajte zázraky.
Honor 50 je dobrý telefón. Myslím to v kontexte známkovania v slovenských školách. Je to telefón, ktorý v ničom nevyniká, no zároveň ani v ničom neprepadá. Fotoaparáty? Dobré, no nie výnimočné. Displej? Dobrý, no nie výnimočný. Výdrž a nabíjanie? Chválitebné, no nič, čo by sme doteraz nevideli. Dá sa spoľahnúť na trojkára? Dá, ale nečakajte zázraky.
7/10
Celkové skóre
  • Celkové hodnotenie
    7/10
Total
26
Zdieľaní
Total
26
Zdieľať