oneplus nord 2

OnePlus Nord 2 5G oficiálne: Bohatá výbava, lákavá cena!

Prvý smartfón od OnePlus bez čipsetu Snapdragon.

Značka OnePlus už dávno nevyrába cenovo dostupné vlajkové lode tak, ako to bolo v jej začiatkoch. Vlani v auguste ale predstavila vyššiu strednú triedu s označením Nord 5G. V Európe zožala úspech, ide o najpredávanejší smartfón výrobcu na starom kontinente.

Spoločnosť po roku prichádza s novou generáciou zariadenia OnePlus Nord 2 5G, ktoré síce nepatrí do výsostnej prémiovej triedy, no cítiť z neho snahu opäť ponúknuť zaujímavú hodnotu za vynaložené prostriedky.

OnePlus Nord 2 5G je po stránke vzhľadu inšpirovaný vlajkovým OnePlus 9. Máme tu teda veľký displej s otvorom pre selfie kameru, ktorá sídli v ľavom hornom rohu prednej strany. Vzadu sa nachádza typický, vertikálne uložený obdĺžnik s foto technikou.

Aktuálna cena OnePlus Nord (1. generácia)

OnePlus Nord 2 5G: Bohatá výbava

Obrazovka má uhlopriečku 6,43-palca a rozlíšenie 2400×1080 pixelov. Používateľ dostane OLED technológiu a 90 Hz frekvenciu obnovovania obrazu. Zásadnejšia zmena sa udiala pod kapotou.

oneplus nord 2
Foto: OnePlus

OnePlus sa doteraz spoliehal na čipsety Snapdragon od Qualcommu. Nord 2 však poháňa 6nm procesor Dimensity 1200 AI od MediaTeku. Zlá stávka to byť nemusí, skôr naopak. Jeho výkon je porovnateľný s čipsetom Snapdragon 870.

Nord 2 dokonca využíva upravenú (vylepšenú) sadu Dimensity 1200, ktorá vznikla podľa požiadaviek výrobcu OnePlus. Preto nesie dodatočné označenie „AI“. V oblasti pamätí je k dispozícii obvyklý základ – 8 GB RAM (LPDDR4x) a 128 GB úložisko (UFS 3.1). Dostupný bude aj model s kapacitami 12/256 GB. Pre MicroSD slot sa miesto nenašlo.

oneplus nord 2
Foto: OnePlus

Nadávať sa nedá ani na akumulátor s kapacitou 4 500 mAh a 65W nabíjaním Warp Charge. Z 30 % na 100 % kapacity sa používateľ dostane za 30 minút.

OnePlus Nord 2 5G: Fotoaparáty

Zaujímavo tiež vyzerajú zadné fotoaparáty. Hlavnú úlohu zohráva 50 Mpx snímač obrazu so svetelnosťou f/1.9 a optickou stabilizáciou obrazu. Sekunduje mu 8 Mpx ultraširoký fotoaparát so 119-stupňovým zorným poľom (f/2.3). Už len doplnkom je iba 2 Mpx senzor (f/2.4) zastávajúci pozíciu makro fotoaparátu. Predná kamera ponúka rozlíšenie 32 Mpx a svetelnosť f/2.5.

„Umelá inteligencia“ zlepšuje kvalitu videa, automaticky upravuje jas, kontrast a farebnosť v reálnom čase. Pri fotografiách dokážu softvérové algoritmy rozpoznať 22 scén, na základe čoho fotky vylepšia.

oneplus nord 2
Foto: OnePlus

Smartfón je už od výroby vybavený operačným systémom Android 11 s nadstavbou OxygenOS. Získa aktualizáciu na Android 12 aj Android 13. Bezpečnostné záplaty bude dostávať po dobu 3 rokov.

Zákazník môže počítať so stereo reproduktormi, zlepšenou haptickou odozvou, dvojpásmovým WiFi, technológiou Bluetooth 5.2, 5G pripojením, NFC, čítačkou odtlačkov zabudovanou v obrazovke alebo váhou 189 gramov a hrúbkou 8,3 milimetra. Rám smartfónu je vyrobený z plastu, prednú aj zadnú stranu však chráni sklo Gorilla Glass 5.

Cena? 409 eur. Model s 12 GB RAM a 256 GB pamäťou stojí 509 eur. V balení sa okrem smartfónu nachádza USB C kábel, adaptér, kryt a ochranná fólia. Tá je vlastne na smartfóne nalepená už od výroby. Distribúcia zariadenia sa rozbehne v priebehu budúceho týždňa. Objednať sa dá priamo z oficiálnej stránky oneplus.com/sk.