watch GT2

Sony žaluje Huawei, nárokuje si ochrannú známku „GT“

Sony spája značku GT s hrou Gran Turismo.

Dlho sme tu nemali žiadnu zaujímavú „bitku o patenty“, čo sa však zmenilo správou autorov z holandského portálu LetsGoDigital. Informujú, že japonský výrobca Sony zažaloval firmu Huawei, a to kvôli označeniu „GT“, ktoré používa pri svojich inteligentných hodinkách.

Celý príbeh začal ešte v roku 2015, kedy si Huawei na Úrade Európskej únie pre duševné vlastníctvo (EUIPO) zaregistroval ochranné známky „GT3“ a „GT5“. Schválenie registrácie nejaký čas trvá, úrad musí posúdiť, či je oprávnená.

Tretie strany môžu voči registrácii podať námietku, pokiaľ sú presvedčené, že by firma z nejakého dôvodu ochranné známky vlastniť nemala. A presne to v roku 2016 spravila spoločnosť Sony. Námietku opäť podala v roku 2019, no nepochodila. V tomto období sa na trh dostali hodinky Watch GT a Watch GT2.

Zúčastnené strany sa nedohodli, čo vyústilo do žaloby. Sony spoločnosť Huawei zažalovala v auguste tohto roka, ako vyplýva z dokumentov zverejnených vo vestníku Európskej únie.

huawei
Zdroj: LetsGoDigital/EUR-Lex

Prečo vlastne Sony bojuje o značku „GT“? Odpoveďou je hra Gran Turismo, ktorú spoločnosť vyvíja od roku 1997. Japonský výrobca verí, že má exkluzívne právo na pomenovanie Gran Turismo a s ním súvisiace označenie „GT“.

Sony sa tak nechystá predstaviť inteligentné hodinky ani iný obdobný produkt, kde by súboj o uvedenú značku asi dával väčší zmyslel. Huawei sa, prirodzene, ochrannej známky vzdať nemieni.

TIP REDAKCIE
Google Pixel 6 a Pixel 6 Pro OFICIÁLNE: Konečne smartfóny hodné titulu vlajkovej lode!

V septembri si pár známok zaregistroval aj na príslušnom úrade Spojeného kráľovstva (UKIPO), ktoré už nie je súčasťou Európskej únie. Predmetom žiadosti o registráciu sú značky GT3, GT5, GT8 a GT10, podanie je momentálne v štádiu posudzovania.

Huawei od roku 2020 (Watch GT 2e) nepredstavil žiadne hodinky s označením GT. Naposledy sme sa zoznámili s modelom Watch 3 vybaveným operačným systémom Harmony OS 2. To ale neznamená, že v budúcnosti nejaký takýto model nevznikne. Možno naň ani nebudeme čakať dlho.

Informátor @RODENT950 predpokladá, že Huawei v tomto roku stihne ešte predstaviť športovo ladené Watch GT3 a Watch D s funkciou monitorovania krvného tlaku.

Aktuálna cena smart hodiniek Huawei Watch GT2 Pro

Total
17
Zdieľaní
Total
17
Zdieľať