POZOR: Máš notebook od týchto výrobcov? Neinštaluj Windows 11, prestane fungovať!

Ak máte notebook od jedného z týchto výrobcov, Windows 11 zatiaľ neinštalujte.

Aktualizácie na operačný systém Windows 11 sú v plnom prúde, od utorka sa krok po kroku dostávajú do kompatibilných počítačov a notebookov. Proces bude trvať až do polovice budúceho roka. Microsoft najskôr zaktualizuje nové zariadenia, postupne príde rad na majiteľov ostatných zostáv s Windows 10.

Asi by to ani nebol Windows, keby sa v súvislosti s jeho novou verziou neobjavili nejaké problémy. Windows 11 výnimkou nie je. Server Windows Report na základe reakcií niekoľkých používateľov upozorňuje, že inovácia na Windows 11 môže znefunkčniť prenosné počítače značiek Dell a HP.

Vyzerá to, že za problémom ani tak nie je samotná aktualizácia na novú verziu OS, skôr za znefunkčnenie počítačov môže aktualizácia UEFI (pôvodne BIOS), teda zavádzača systému, ktorá na vybraných zariadeniach prebehla spolu s aktualizáciu na Windows 11.

Čo spôsobuje Windows 11?

Jeden z poškodených používateľov pripisoval znefunkčnenie svojho počítača Dell Inspiron 7569 chybnému pevnému disku, nakoniec si však musel nechať vymeniť čip BIOS-u.

windows 11
Ilustr. foto: Dell

Podobnú skúsenosť má aj ďalší používateľ. Na komunitnom fóre Reddit uviedol, že sa jeho iba niekoľko mesiacov starý notebook HP DW1083WM 15 začal počas inštalácie reštartovať, no už sa nezapol. Problém sa mu ale nakoniec vyriešiť podarilo.

TIP REDAKCIE
Tak ako teda? Intel plánuje svojimi čipmi prekonať Apple, zároveň mu však chce pomôcť s novými M1

Podobných reakcií sa na Reddite objavilo niekoľko. Windows Report používateľov varuje, obzvlášť tých s prenosnými počítačmi Dell a HP, aby boli pri aktualizácii na Windows 11 opatrní. Inými slovami, inováciu by mali zvážiť a preventívne ju odložiť na neskôr.

Zatiaľ nie je známe, či sa táto nepríjemnosť týka aj zariadení iných značiek. O veľký problém ale ísť nemusí, aspoň nie v tejto chvíli. Windows Report je v podstate jediným serverom, ktorý o komplikácii informuje. Veľké technologické médiá zatiaľ situáciu nepokrývajú. Ticho je aj Microsoft.

Reakcie niekoľkých nespokojných používateľov ešte automaticky neznamenajú, že ide o plošný problém. Týkať sa môže len veľmi úzkej skupiny zákazníkov, resp. pár zariadení. Napriek tomu je vhodné s aktualizáciou notebookov HP a Dell počkať, kým nebude známych viac informácií.

Total
63
Zdieľaní
Total
63
Zdieľať