hodinky

RECENZIA Huawei Watch GT2e: Solídne hodinky, pri ktorých zabudnete na nabíjačku

V marci tohto roka priniesol Huawei na náš trh športovo ladené inteligentné hodinky Watch GT2e, ktoré okrem iného zaujali slušnou cenou. Predávať sa začali za 199 eur, v súčasnosti sa však dajú kúpiť za ešte nižšiu cenu. 

V marci tohto roka priniesol Huawei na náš trh športovo ladené inteligentné hodinky Watch GT2e, ktoré okrem iného zaujali slušnou cenou. Predávať sa začali za 199 eur, v súčasnosti sa dajú kúpiť za ešte nižšiu cenu

Huawei Watch GT2e teda predstavovali a stále predstavujú cenovo dostupnejšiu alternatívu k smart hodinkám od Apple, Samsungu a niektorých ďalších výrobcov. Aké výhody a nevýhody tieto hodinky majú?

Používal som ich viac ako mesiac a môžem povedať, že zanechali viac ako len dobrý dojem. Dokonalé ale určite nie sú.

Kvalitné spracovanie a pekný dizajn

Huawei Watch GT2e majú kvalitnú konštrukciu, o čom sa presvedčíte hneď, ako ich vytiahnete z krabice. Telo hodiniek je precízne vyrobené z nehrdzavejúcej ocele s matnou povrchovou úpravou v šedej farbe.

Na pravej strane puzdra sa nachádzajú dve podlhovasté tlačidlá s dobrou odozvou. Pochvalu si zaslúži aj výborný remienok z termoplastického polyuretánu s dostatočnou šírkou a hrúbkou, ktorý drží hodinky na ruke pevne a zároveň komfortne, čo používateľ ocení hlavne počas športovania.

Dizajn hodiniek nie je výstredný, skôr neutrálny. Sadnúť by mal ako mužom tak ženám. Priemer ciferníka je ale väčší, má 46 milimetrov, čo môže byť prekážkou pre ľudí s útlejším zápästím. Vyslovene masívne ale hodinky nie sú.

Ochranné sklo prekrýva celú prednú stranu aj s lunetou, ktorá má len estetickú funkciu. Obrazovka teda nie je hlbšie zapustená do tela a chránená obrubou, ako tomu je pri hodinkách Galaxy Watch.

Ak s hodinkami nechtiac buchnete o hranu stola alebo podobne, sklo si to môže odniesť. Galaxy Watch som obúchal niekoľkokrát a je to na nich vidieť. K žiadnemu poškodeniu ale nedošlo. Pri Huawei Watch GT2e som si však predsa len dával väčší pozor.

hodinky

Hodinky sú vzhľadom na svoj priemer prekvapivo ľahké (43 gramov bez remienka) a nie sú príliš hrubé, čo je fajn. Konštrukcia a komfort pri nosení má vysokú úroveň, v tomto bode v žiadnom prípade nesklamali. Hodinky sú typom produktu, ktorý by jednoducho mal vyzerať dobre.

Vzhľad je síce subjektívnou záležitosťou, no myslím si, že spojenie elegantného a športového charakteru sa výrobcovi podarilo. Huawei Watch GT2e sú utesnené podľa normy 5ATM. Lepšiu odolnosť neponúkajú, čo je trochu škoda. Hodinkám totižto môže robiť problémy pekné letné počasie, o čom sa dočítate v závere.

Ovládanie a pripojenie

Hodinky môžete ovládať jediným primárnym spôsobom – cez dotykový displej. A samozrejme tlačidlami. Vrchným tlačidlom zobrazíte menu s ponukou všetkých funkcií, režimov a nastavení. Spodnému tlačidlu viete priradiť voliteľnú funkciu.

Po jeho stlačení tak môžete aktivovať režim cvičenia, hudobný prehrávač, meranie tepu či spánku. Ponuka je bohatá. Dotykové ovládanie je trochu kostrbaté. Chýbal mi nejaký mechanický ovládač, korunka alebo luneta.

Počas športovania sa človek spotí a to, ako sa ovláda dotykový displej s mokrými prstami, vie asi každý. S kvalitou samotnej obrazovky som problém nemal. Nebol dôvod.

Hodinky totižto disponujú OLED displejom s dostatočne vysokým rozlíšením a svietivosťou. Dobre funguje aj automatické zvýšenie jasu pri slnečnom počasí. Na hodinkách som vždy videl všetko, čo som potreboval.

Huawei Watch GT2e nemajú WiFi, NFC ani eSIM, čo mi ale veľmi neprekážalo (aj vzhľadom na cenu). Podstatné je, že obsahujú GPS modul a najnovší Bluetooth 5.1. Hodinky rýchlo a jednoducho spojíte so smartfónom, poprípade k nim pripojíte slúchadlá.

Do 4 GB internej pamäte presuniete obľúbenú hudbu a môžete vyraziť na bežeckú dráhu. Napríklad.

Systém a funkcie

Operačný systém LiteOS je najslabšou súčasťou celých hodiniek. Je extrémne jednoduchý, na softvér hodiniek od Samsungu sa všal nechytá, o Apple Watch ani nehovoriac. Na podporu aplikácií tretích strán, napríklad Spotify, môžete rovno zabudnúť.

Výber ciferníkov a ich dizajn takisto zaostáva za prémiovejšími hodinkami vyššie spomínaných výrobcov. Chod systému je pomerne svižný, v niektorých momentoch sa však prejavovala nedostatočná plynulosť, čo mi vadilo. Celkovo by si systém a jeho prvky zaslúžili lepšiu intuitívnosť.

Widgety zobrazujúce denné ciele, fyzickú aktivitu, monitorovanie tepu, stresu, hudobný prehrávač a podobne sú ale spracované pekne a prehľadne, s bohatou informačnou hodnotou.

Sparťanský operačný systém ale nepredstavuje neprekonateľnú prekážku. Dokonca má zásadnú výhodu (o nej nižšie). Hodinky sa totižto používajú inak ako smartfón. Pri používaní smartfónu väčšinou človek venuje nejakej činnosti niekoľko minút.

Lieta po sociálnych sieťach, prehliada weby, pozerá si fotky v galérii, píše správy, číta maily, hľadá niečo v mapách, sťahuje aplikácie či napríklad hrá hry. Pri hodinkách takéto operácie človek nevykonáva.

Hodinky zobudí, aktivuje vybranú funkciu (niektorý zo športových režimov, snímanie tepu, stopky…) a nechá ich pracovať. Nie je potrebné im ďalej venovať pozornosť. Aj prípadné prezeranie údajov (počasie, tep, výsledky po cvičení, denné ciele…) zaberie nanajvýš pár sekúnd.

Hoci je operačný systém jednoduchý, výrobca ho natlačil bohatou funkcionalitou, čo je prirodzene veľkým plusom. Pre športovcov je k dispozícii xy cvičebných režimov od behu, cez plávanie a silový tréning, veslovanie, triatlon, box, balet, až po tanec, lukostrelbu a jazdu na koni.

TIP REDAKCIE
Telekom má fantastickú správu: Ak máš Magio TV alebo DIGI, toto ťa poteší!

Väčšinu režimov je nutné zapnúť manuálne. Automatické rozpoznávanie aktivity funguje pri chôdzi, behu, eliptickom cvičení a veslovaní. Pri športových režimoch si môžete nastaviť vlastné ciele (vzdialenosť, čas, kalórie) alebo upozornenia na intervaly a tep. Výborné.

Hodinky zobrazujú čas zotavenia, tréningovú záťaž, nasýtenie krvi kyslíkom, záznamy o cvičení a aktivite, odmerajú tep či úroveň stresu a skvelé je precízne spracované monitorovanie kvality a priebehu spánku.

S hodinkami na ruke zásadne nespím, uznávam ale, že s Watch GT2e sa to celkom dá, keďže sú hodinky ľahké a pekne sedia na ruke. Takmer o nich neviete.

Málo? Barometer a výškomer, stopky, časovač, počasie, kompas, prehrávač hudby, vzdialená spúšť fotoaparátu pripojeného smartfónu alebo dychové cvičenia. Hodinky nemajú reproduktor, hovor cez ne teda neprijmete.

Huawei Watch GT2e

Nikdy som si nezvykol s hodinkami telefonovať, chýbala mi ale možnosť reagovať na správy. Hodinky zobrazia upozornenie o správe, ktorá vám na smartfón prišla, nič s ňou ale nespravíte. Len viete, že prišla.

Nebolo v mojich silách otestovať všetky funkcie a režimy hodiniek, zameral som sa ale na spoľahlivosť monitorovania. Pri Galaxy Watch sa mi sem tam stane, že nakrátko zlyhá monitorovanie tepu.

Nedávno sa mi po prvýkrát stalo, že sa dokonca zasekol záznam nadmorskej výšky. Napriek stúpaniu počas turistiky hodinky stále ukazovali a do aplikácie zapísali len jeden hraničný údaj.

zdravie

Huawei Watch GT2e som používal len mesiac, nie dva roky ako Galaxy Watch, no zlyhanie monitorovania zdravotných údajov som za toto obdobie nepostrehol. Kladne hodnotím mobilnú aplikáciu Zdravie.

Má pekné používateľské rozhranie, je prehľadná, zobrazuje komplexné množstvo údajov, dosiahnuté ciele, týždenný a mesačný prehľad aktivity, nechýbajú kurzy, ako napríklad beh na spaľovanie tukov. Tento proces ale trvá.

Huawei Watch GT2e

Pozor, aplikácia Zdravie pre iOS je funkčne a informačne chudobnejšia ako verzia pre Android. Používatelia iPhonov ale aj tak najčastejšie siahajú po Apple Watch (česť výnimkám), takže to je viac menej jedno.

Perfektná výdrž

Huawei Watch GT2e poháňa vlastný čipset výrobcu, typ Kirin A1. Je veľmi úsporný, čomu podlieha aj jednoduchý operačný systém. A práve tieto vlastnosti sa podpísali pod hlavnú výhodu hodiniek – skutočne dlhúúú výdrž na jedno nabitie.

Výrobca udáva, že hodinky vydržia na jedno nabitie pri bežnom nosení 14 dní. Vôbec nepreháňal. Výdrž je úžasná. Ani som nesledoval počas používania zostávajúcu kapacitu, ktorá sa zobrazuje v hornom paneli.

Hodinky si nabíjačku vypýtajú pri zostávajúcich 10 percentách z kapacity batérie. Aj tá ale ešte vydrží niekoľko dlhých hodín.

Huawei Watch GT2e

Samozrejme, pri pravidelnom cvičení s GPS a monitorovaním zdravia výdrž klesá. Stále je však nadpriemerná, pri aktívnom športovaní vydržia 5-6 dní. Výdrž vie ešte trochu skrátiť funkcia Always On Display. Bez nej som sa ale zaobišiel bez problémov.

Hodinu a hodinu a pol vo fitku zvládnu každé hodinky. Pokiaľ sa venujete športu alebo aktivite s dlhým trvaním, Watch GT2e sú pre takéto potreby ideálne. Galaxy Watch (42 mm) nezvládli monitorovať približne 10 hodín trvajúcu turistiku. Pred príchodom do cieľa sa proste vybili.

Nabíjanie hodiniek prebieha pomocou okrúhleho magnetického konektora, ktorý je k zdroju pripojený cez USB-C rozhranie. Konektor ľahko „prilepíte“ na spodnú časť hodiniek a po 10 minútach doplní 20 percent z kapacity batérie. Po 45 minútach nabíjania dobil 70 percent z kapacity.

Huawei Watch GT2e

Huawei Watch GT2e sú dobrými hodinkami a používal som ich rád. Majú kvalitné spracovanie, pekný dizajn, sú ľahké a pohodlné. Výdrž na jedno nabitie je excelentná, poteší tiež množstvo športovo-zdravotných funkcií.

Hodinky ale nepripojíte k WiFi ani k mobilnej sieti, na správy neodpoviete a nezavoláte si cez ne. V teréne by som uvítal vyššiu odolnosť. Zistil som, že hodinky nemajú rady priame slnko.

Pri pobyte na priamom slnku sa hodinky neočakávane vypli a zapnúť sa dali až po tom, čo si pár minút oddýchli v tieni. Teplomer pritom neukazoval tropické teploty (25 stupňov). Batéria bola nabitá dostatočne na 35 percent. S takouto prekážkou som nepočítal.

Potom tu je operačný systém, ktorý je jednoduchý a zaslúžil by si lepšiu optimalizáciu. Chýbali mi aplikácie tretích strán, ktoré by dokázali z hodiniek vyrobiť ešte funkčnejší produkt.

Huawei Watch GT2e sú univerzálnymi hodinkami za dostupnú cenu, ktoré ocenia (nielen) rekreační športovci a fyzicky aktívni jedinci. Zároveň sú vhodné na pravidelné celodenné nosenie bez toho, aby vás každú chvíľu otravovala vybitá batéria, nepohodlný remienok alebo masívnejšia konštrukcia.

Špecifikáciu a zoznam autorizovaných predajcov nájdete na stránke Huawei.

Total
8
Zdieľaní
Total
8
Zdieľať