Rusi chystajú veľký upgrade: Systém GLONASS prejde zmenami, chcú, aby bol presnejší

Rusi to chcú stihnúť do roku 2027.

Rusko sa chystá modernizovať svoj družicový navigačný systém GLONASS. Ruskí vývojári preto začnú s projektovaním nových vysoko eliptických a malých navigačných družíc tohto systému. Informovala o tom v piatok agentúra RIA Novosti.

Projektovaním a vývojom družíc bola poverená spoločnosť Informačné družicové systémy Rešetňova, ktorá je jednou z najväčších ruských spoločností zaoberajúcich sa vývojom vesmírnych komunikačných zariadení.

Riaditeľ tejto spoločnosti Nikolaj Testojedov pre RIA Novosti uviedol, že modernizácia družíc navigačného systému GLONASS je súčasťou štátneho programu Vesmírna činnosť Ruska do roku 2030.

Pripravujú sa zmluvy a stanovujú sa takticko-technické požiadavky na systém a vesmírne zariadenia. Rátame s tým, že s financovaním práce sa začne ešte tento rok,” uviedol Testojedov.

Vyššia presnosť pre ľudí, aj armádu

Okrem toho sa v rámci tohto projektu plánuje tento rok začať aj s vývojom malého navigačného zariadenia, píše RIA Novosti.

TIP REDAKCIE
Nad Slovenskom je jedovatý oblak: SHMÚ hovorí o tom, čo nás čaká

Už skôr ruská vesmírna agentúra Roskosmos informovala, že v rokoch 2023 – 2025 plánuje vypustiť šesť družíc Glonass-VKK, vďaka ktorým by sa mala zvýšiť presnosť ruského navigačného systému. Nakoniec však tieto plány presunuli na roky 2026 – 2027.

GLONASS je jedným zo štyroch svetových navigačných systémov, je to ruská obdoba amerického GPS, európskeho systému Galileo alebo čínskeho Pej-tou. GLONASS je dôležitý najmä pre ruskú armádu, ktorá ho využíva na navigáciu zbraní, bezpilotných lietadiel i na operačné riadenie vojsk, vysvetľuje RIA Novosti.

Total
16
Zdieľaní
Total
16
Zdieľať