huawei watch 3 Pro

RECENZIA Huawei Watch 3 Pro: Luxusné hodinky s novým operačným systémom

Nové hodinky od Huawei hrajú prvú ligu, obmedzení sa ale nezbavili.

Spoločnosť Huawei začiatkom júna predstavila hodinky Watch 3 a Watch 3 Pro, ktorými cieli na náročnejších zákazníkov. Vypovedá o tom ich cena, výbava a prevedenie zhmotnené kvalitnými materiálmi. Asi najväčšou inováciou hodiniek je softvér – operačný systém HarmonyOS.

Huawei svoje nové hodinky predáva aj na slovenskom trhu. Ide tak o prvé zariadenie s operačným systémom HarmonyOS, ktoré je u nás oficiálne dostupné. Zákazník má na výber z dvoch, vlastne troch možností.

Za 389 eur si môže zadovážiť štandardný model Watch 3 s čiernym remienkom. Pokiaľ si vyberie prémiovejší remienok z kože, predajcovi zaplatí odporúčaných 409 eur. Kto bude chcieť to najlepšie, pozornosť zameria na hodinky Watch 3 Pro s cenou 429 eur. A práve tento model mi robil spoločnosť posledných pár týždňov.

Aké sú nové hodinky od Huawei? Veľmi dobré. Ide zatiaľ o najlepšie hodinky, aké Huawei vyrobil nielen na papieri, ale aj v praxi. Chváliť je čo a nie je toho málo. Pokiaľ však od operačného systému HarmonyOS očakávate nejakú revolúciu, sklamem vás, žiadna sa nekoná. Krok vpred to ale je.

Huawei Watch 3 Pro – špecifikácia

 • 48 x 49,6 x 14 mm, 63 gramov
 • Titán, zafírové sklo, keramika, remienok z pravej kože (22 mm), vodotesnosť 5ATM
 • OLED displej, 1,43-palca, jas 1000 nitov, 466 x 466 pixelov
 • 2 GB RAM, 16 GB interné úložisko
 • Procesor HiSilicon Hi6262
 • Integrovaný reproduktor a mikrofón
 • Wi-Fi 802.11 b/g/n, eSIM, NFC, Bluetooth 5.2, dvojpásmové A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, barometer, kompas, akcelerometer, senzor svetla, teplomer, optické senzory
 • Bezdrôtové nabíjanie 10W, neznáma kapacita batérie (výrobca neuvádza)
 • HarmonyOS 2.0
 • 429 eur (cena odporúčaná výrobcom)


Huawei Watch 3 Pro – Dizajn a konštrukcia

Hodinky sú typom produktu, ktorý by mal vyzerať dobre. Je pritom jedno, či ide o hodinky analógové, digitálne alebo rovno inteligentné. Vreckové/náramkové hodinky dotvárajú osobný štýl používatelia snáď od nepamäti.

Huawei Watch 3 Pro sú v tomto zmysle naozaj prvotriednymi hodinkami. Pokojne by mohli byť vystavené vo výklade akéhokoľvek značkového hodinárstva. Na mysli mám prevádzky, kde obchodník berie hodinky do rúk v bielych rukavičkách a pamätá si krstné mená zákazníkov.

Puzdro hodiniek je vyrobené z titánu s matnou povrchovou úpravou v šedej farbe. Zadná strana je vyhotovená z keramiky. Remienok? Pravá koža, navyše pekne prešívaná. Ciferník, rozumej obrazovku, zase chráni zafírové sklo tak, ako sa na drahé hodinky patrí.

hodinky

Precíznosť podporujú detaily. Otočná korunka na bočnej strane má pekne vygravírované vrúbkovanie a nápis Huawei Watch. V hranatých nožičkách puzdra sú drážky, vďaka ktorým spoj remienka s ľahkosťou navediete do malej dierky, páči sa mi aj luneta s grafikou číselníka, klasická spona alebo dvojica manžiet, vďaka ktorým nebude remienok odstávať ani na útlejších zápästiach.

Prekvapilo ma však, aké veľké hodinky vlastne sú. Puzdro má priemer 48 milimetrov, čiže patria na poriadne zápästie. Mať veľké hodinky je v móde, no na štíhlom zápästí už takýto rozmer pôsobí skôr komicky.

Ani váha nie je najnižšia – hodinky vážia (bez remienka) 63 gramov. Pre porovnanie, Samsung Galaxy Watch v 45 milimetrovej verzii majú váhu 53,8 gramu. V praxi mi ale takáto váha neprekážala, nakoniec, vzhľadom na veľkosť a hrúbku hodiniek je skôr zaujímavé, že nevážia ešte o niečo viac.

huawei watch 3 Pro

Hodinky sú veľmi pohodlné. Remienok z kože a keramická zadná strana na ruke sedia ako uliate. Výhodou je, že použité materiály nepodráždia zákazníkov s citlivejšou pokožkou. Hodinky som nosil pevne utiahnuté na ruke, ale aj voľne visiace na zápästí. Ani v jednom prípade mi nič neprekážalo.

Za zmienku určite stojí otočná digitálna korunka, ktorú dopĺňa podlhovasté tlačidlo pod ňou. Ako pracujú, rozoberiem nižšie. Páči sa mi, keď majú smart hodinky takúto mechanickú hračku. Číslom jedna je u mňa ale ostáva otočná luneta hodiniek Galaxy Watch od Samsungu.

Korunka modelu Watch 3 Pro je veľmi citlivá, nekladie však spätnú väzbu, o tú sa stará až vibračný motorček zabudovaný v hodinkách. Korunku s veľkou ľahkosťou potočíte bruškom prsta. Funguje aj ako tlačidlo s výbornou odozvou.

hodinky

Neraz som sa prichytil pri tom, ako s korunkou bezcieľne klikám. Len tak, pre radosť. Korunka okrem toho zapadá do dizajnu hodiniek, evokuje klasické analógové náramkové hodinky.

Pozor si treba dávať na displej. Zafírové sklo mierne vystupuje nad konštrukciu a pri náhodnom náraze puzdro hodiniek sklo neochráni. Áno, sklo je zafírové, je teda mimoriadne tvrdé, no zároveň krehké. To znamená, že ciferník hodiniek nebudú ani po niekoľkých mesiacoch (rokoch) hyzdiť škrabance a ryhy. Pri silnejšom náraze ale sklo jednoducho praskne.

Len pripomeniem, že s hodinkami môžete vhupnúť do bazéna. Vodotesnosť deklaruje nálepka 5ATM. Ak by som si hodinky vyberal podľa toho, ako vyzerajú a z akých materiálov sú zhotovené, Huawei Watch 3 Pro by som mal v nákupnom košíku.

Huawei Watch 3 Pro – ovládanie

Hodinky sa ovládajú jedným univerzálnym spôsobom – kombináciou dotykov s ovládaním cez digitálnu korunku. Hodinky môžete zobudiť ťuknutím na displej a gestami sa prepínať medzi obrazovkami s widgetmi zobrazujúcimi napríklad počasie alebo srdcový tep.

Ak sa však chcete dostať do menu (zoznamu aplikácií a nastavení), musíte stlačiť korunku na bočnej strane. Otáčaním korunky sa budete v menu pohybovať. Pre potvrdenie však musíte ťuknúť po displeji. Ak korunku stlačíte, vrátite sa na domácu obrazovku. Krok späť vykonáte tak, že potiahnete prstom po displeji zľava doprava.

Nehovorím, že ide o najlepší spôsob ovládania na svete, funguje ale dobre a manipulácia s korunkou ma bavila. Podlhovasté tlačidlo nachádzajúce sa na pravej strane hodiniek hneď pod korunkou je skôr sekundárnym, no stále dôležitým prvkom.

huawei watch 3 Pro

Tlačidlo môžete priradiť funkciu podľa vlastného výberu. Po jeho stlačení sa zobrazí napríklad barometer, budík, tréningové režimy, a tak podobne. Je na vás, čo si zvolíte. Počas cvičenia tlačidlo slúži na prepínanie tréningových obrazoviek. So spotenými alebo mokrými rukami tak nemusíte šmátrať po displeji. Kondičku si skontrolujete stlačením tlačidla.

V sekcii ovládania spomeniem aj remienky s tradičným upínacím mechanizmom. Huawei zbytočne nevymýšľal žiadne vlastné riešenia. Vybrať si môžete z celej škály remienkov od rozličných výrobcov, pozor si len musíte dávať na správnu šírku (22 mm).

Huawei Watch 3 Pro – operačný systém

Je HarmonyOS lepší ako okresaný LiteOS, ktorý výrobca používal pri svojich predchádzajúcich hodinkách? Je. Používateľské prostredie sa ale oproti predchádzajúcim hodinkám príliš nezmenilo. Vzhľad ikon, aplikácií a widgetov (dlaždíc) je viac-menej rovnaký, v niektorých prípadoch o niečo prepracovanejší.

Zobrazenie menu, ktorá je inšpirované Apple Watch, prepnete na klasický zoznam v nastaveniach.

Grafika dvorných aplikácií oku lahodí, či už ide o aplikáciu na meranie tepu, grafy barometra, kompas, súhrn zaznamenaných športových údajov…v rozhraní dominuje čierne pozadie, čo je v prípade použitej OLED obrazovky samozrejme super.

huawei watch 3 Pro

Mimochodom, displej je vynikajúci. Veľký, ostrý a čo je podstatné, je extrémne jasný. 1000 nitov vám dovolí vidieť všetko aj na tom najjasnejšom letnom slnku. Navyše chválim automatické prispôsobenie jasu podľa okolitých podmienok. Pracuje spoľahlivo.

Na mieste zostáva horná lišta so skratkami, ktorú stiahnete prstom. Z brady hodiniek si zase môžete vytiahnuť upozornenia. Pri používaní je cítiť, že sú hodinky vybavené „veľkým“ operačným systémom. Chod prostredia je náramne rýchly, animácie krásne plynulé. Hodinky nezaskočila žiadna interakcia ani požiadavka.

Hodinky som používal v spojení so smartfónom Huawei, s ktorým si rozumeli skvele, logicky. Pripájanie hodiniek (po spárovaní) k smartfónu trvá asi sekundu. Zapnete Bluetooth a razom je všetko pripravené.

Ďalšie funkcie

Nepretržité meranie tepu pracovalo spoľahlivo a bez výpadkov aj pri náročnej fyzickej aktivite. Hodinky dokonca dokázali merať tep aj keď som ich nosil na voľno, len tak visiace na zápästí. Rovnako spoľahlivé bolo meranie nasýtenia krvi kyslíkom, stresu a spánku. Monitorovanie EKG hodinky na rozdiel od konkurencie (Apple Watch, Galaxy Watch) neobsahujú

Watch 3 Pro sú prvými hodinkami s funkciou merania teploty pokožky, aké som používal. Teplota pokožky nezodpovedá teplote ľudského tela a údaj teda nie je úplne výpovedný. Zaznamenané dáta ale boli konštantné, s rozdielom pár desatín (v pokoji). Ak by na mňa niečo liezlo (napríklad Covid), je možné, že sa to prejaví aj na teplote pokožky.

huawei watch 3 Pro

Hodinky sú funkčne nabité. Obsahujú aplikáciu počasia, kalendár, zaznamenať môžete hlasovú poznámku, dostupné sú stopky, časovač, kompas, barometer, budík, dychové cvičenia, detekcia pádu, zoznam kontaktov zo smartfónu, funkcia hlasových hovorov (hlasný a kvalitne znejúci reproduktor), GPS, WiFi, prehľad o uskutočnených aktivitách. V rámci základnej sady som dostal takmer všetko, čo som od prémiových hodiniek očakával.

Súčasťou hodiniek Watch 3 Pro je eSIM modul. Ide o dôležitý prvok, vďaka ktorému môžete hodinky používať nezávisle od smartfónu. Žiaľ, podpora na Slovensku chýba, hodinky som teda používal štandardne, v spojení so smartfónom. Výrobca prezradil, že ich do ponúk zariadia aj vybraní operátori. Snáď teda zabezpečia aj podporu pre mobilnú konektivitu.

Priamo v hodinkách sa nachádza AppGallery, čo taktiež patrí medzi hlavné inovácie. Dlho sa v ňom nezdržíte. Ponuka aplikácií je stále chabá, hoci tam pár zaujímavých nástrojov nájdete.

Stiahnuť si môžete mapy Petal, prekladač, nejaký GPS nástroj, aplikáciu so športovými výsledkami, appku na sťahovanie hudby….veľká časť aplikácií je skôr doplnkových, pokojne sa bez nich zaobídete. Stravu, Spotify ani nič podobné v obchode hľadať (zatiaľ) nemusíte.

huawei watch 3 Pro

Potom tu sú upozornenia. Nie, stále na ne nemôžete z hodiniek odpovedať. Konečne sa aspoň naučili zobrazovať emotikony. Aj keď je HarmonyOS novým operačným systémom, v tomto bode všetko zostáva všetko po starom.

Ani prítomné NFC príliš nepoteší. Huawei u nás neprevádzkuje platobnú službu, hodinkami teda v obchodoch nezaplatíte.

Oceňujem však bohatú ponuku ciferníkov. Huawei sa v tejto oblasti podstatne zlepšil. Vybrať si môžete vzhľady všetkého druhu, od decentných a minimalistických cez ciferníky obsahujúce informácie o zdraví a kondičke až po niekedy naozaj uletené grafiky s rozličnými výjavmi, obrázkami a podobne. Na svoje si príde každý.

huawei watch 3 Pro

Páči sa mi, že sú ciferníky (samozrejme nie všetky) interaktívne. Priamo z obrazovky ciferníka sa viete prepnúť do aplikácií (tep, kroky a pod.), môžete meniť prvky zobrazenia a niektoré ciferníky oko používateľa zamestnávajú rôznymi animáciami.

Ľahko s hodinkami spojíte aj bezdrôtové slúchadlá. Do internej pamäte, ktorá má dostatočnú kapacitu, ale svoju hudbu nedostanete. Aplikácie populárnych hudobných služieb v AppGallery hľadať nemusíte, nenachádzajú sa tam. Cesta k hudbe vedie cez online službu a aplikáciu Huawei Music. Tá sa však svojim obsahom ani len nepribližuje k známym hudobným službám.

Pri testovaní predchádzajúcich hodiniek Huawei ma zaujala podrobná metrika kvality spánku. Tá je, prirodzene, prítomná aj v nových modeloch Watch 3 a 3 Pro. Hodinky sú ale bohužiaľ príliš mohutné na to, aby mi robili spoločnosť počas spánku.

Hodinky Watch 3 Pro nevyzerajú ako niečo, čo sa hodí do terénu alebo na bežeckú dráhu. Väčšie a hrubšie telo upnuté kožou skôr sadne do iných prostredí. Športovci však obavy mať nemusia. Celý rad cvičebných režimov a senzorov z nich robí výborného športového asistenta.

huawei watch 3 Pro

Obzvlášť sa mi páčili tréningové obrazovky. Počas cvičenia zobrazujú všetky potrebné informácie v prehľadnom formáte. Nechýba ani ukazovateľ aktuálnej výkonnosti či ukecaný hlasový tréner. Zo začiatku ma bavil, neskôr skôr otravoval. Našťastie sa dá vypnúť. Všetky informácie sa ale na jednu obrazovku nezmestia (podľa typu športu), sústredené sú na viacerých obrazovkách.

Stačí počas tréningu stlačiť bočné tlačidlo a obrazovka sa razom prepne. Jednoduchšie to už nejde. Vadilo mi, že som nemohol tréningovú obrazovku počas aktivity minimalizovať podobne, ako na hodinkách Samsung. Keď som si chcel počas cvičenia vonku zobraziť napríklad barometer, hodinky mi to nedovolili. Musel by som ukončiť záznam tréningu.

Aplikácia Zdravie je rovnako prehľadná. Všetky údaje zobrazí v peknom formáte tak, aby im každý každý porozumel. Vkusnú grafiku a veľkú sumu údajov dopĺňa niekoľko všemožných nastavení, medaily, športové kurzy ako aj správa samotných hodiniek (ciferníky, aplikácie, upozornenia, obnovenie nastavení a pod.).

zdravie

Do pozornosti dávam dynamické zobrazenie tréningu. Aplikácia Zdravie údaje pretvorí do animácie pohybu na mape, kde zvýrazní dosiahnuté ciele (výšku, rýchlosť a pod.), ako aj fotografie, ktoré ste so smartfónom počas tréningu zhotovili. Video môžete podľa potreby čiastočne upraviť (pridať/odobrať fotky z časovej osi), uložiť do galérie alebo rovno zdieľať niekomu, komu sa chcete pochváliť svojim olympijským výkonom.

zdravie

Nebolo v mojich silách otestovať v praxi všetky športové režimy a prevádzku hodiniek v kombinácii s rôznymi nastaveniami. Na to by som potreboval podstate viac času. Obraz o celkovej funkčnosti sa mi snáď vytvoriť podarilo.

Dodám, že som hodinky používal s nefinálnou verziou firmvéru, chýbala v ňom napríklad podpora viacerých jazykov. Po aktualizácii sa môžu niektoré systémové prvky zmeniť alebo premiestniť, k zásadnejším úpravám by ale dôjsť nemalo.

Huawei Watch 3 Pro – výdrž a nabíjanie

Huawei Watch 3 Pro kvôli prepracovanejšiemu operačnému systému a náročnejšiemu hardvéru v oblasti výdrže spadli. Aspoň v porovnaní s predchádzajúcimi hodinkami a náramkami s LiteOS. Tragédia to nie, výdrž klesla niekde na úroveň konkurenčných Galaxy Watch 3.

V spojení so smartfónom Huawei, aktívnou Always On obrazovkou, nepretržitým meraním tepu, stresu a teploty a občasným hovorom cez Bluetooth si hodinky vypýtali nabíjačku po 3-4 dňoch. Jas obrazovky riadila automatika.

huawei watch 3 Pro

Výrazné predĺženie výdrže, až na 21 dní, sľubuje Ultra úsporný režim prevádzky. Aj keď hodinky nezostanú úplne hluché (pasívne), časť funkcií je dostupná, bude vás v podstatnej miere obmedzovať. Už len orientácia v systéme bude nekomfortná. Obnovovacia frekvencia obrazovky totižto klesne na minimum, čo sa prejaví tzv. lagovaním.

Pre aktívnych jedincov bude zaujímavá výdrž v športovom režime s monitorovaním GPS. S hodinkami som prebehol („prebehol“) Vršatecké bralá. Po 9 hodinách tréningu zostalo hodinkám ešte 35 percent z kapacity z batérie. Aj v tomto prípade som mal zapnutú Always On obrazovku. A tá výdrž znižuje citeľne.

Záznam trasy cez GPS mal na mape mierne odchýlky, nešlo ale o nič zásadné. V jednom bode mi však hodinky zaznamenali akceleráciu, akú som v skutočnosti nemal šancu dosiahnuť. Zvalil by som to na nefinálnu verziu softvéru.

huawei watch 3 Pro

Huawei vám dá k hodinkám puk pevne spojený s USB vodičom, ktorý pichnete napríklad do počítača. Puk k zadnej strane hodiniek „prilepíte“ vďaka integrovanému magnetu. Nabíjanie trvá. 16 percent z kapacity dostanete po 10 minútach nabíjania, 30 percent po pol hodinke nabíjania a plnú kapacitu dostanete za rovných 120 minút.

Výhodou je, že Huawei nabíjanie nelimituje žiadnym vlastným štandardnom. Stačí vám akákoľvek Qi podložka, ktorú ste si možno zadovážili kvôli bezdrôtovému nabíjaniu smartfónu.

Huawei Watch 3 Proslovo na záver

Huawei Watch 3 Pro sú rýchle a nádherné hodinky s bohatou funkcionalitou. Vďaka plnohodnotnému HarmonyOS konečne dospeli, operačný systém však nie je strelou do vesmíru, obmedzenia sú stále prítomné (aplikácie, NFC, upozornenia…).

Potom tu je cena, ktorá nie je najnižšia a veľkosť hodiniek vyradila z hry spotrebiteľov so štíhlymi rukami. Watch 3 Pro ako celok pôsobia atraktívne, ich používanie a nosenie je pohodlné a návykové. Najväčšiu radosť spravia tým zákazníkom, ktorí nosia vo vrecku smartfón Huawei.

hodinky

S kúpou sa ale ponáhľať netreba, eso v rukáve má pripravené aj konkurencia. Samsung čoskoro predstaví Galaxy Watch 4 s prepracovaným Wear OS 3 od Google. Používatelia iPhonov nech si počkajú na Apple Watch Series 7.

Kto chce používať inteligentné hodinky primárne kvôli športu, vyberie si z ponuky Garminu. Berte to ako príklad, na trhu je dostupných viacero smart hodiniek ďalších značiek.

Huawei Watch 3 Pro: Hodnotenie

Huawei Watch 3 Pro
82 100 0 1
Huawei Watch 3 Pro sú rýchle a nádherné hodinky s bohatou funkcionalitou. Vďaka plnohodnotnému HarmonyOS konečne dospeli, operačný systém však nie je strelou do vesmíru, obmedzenia sú stále prítomné (aplikácie, NFC, upozornenia...).
82/100
Celkové skóre
 • Konštrukcia
  93/100
 • Dizajn
  88/100
 • Funkcie
  80/100
 • Výdrž
  78/100
 • Cena
  70/100

Plusové body

 • Dizajn a vyhotovenie
 • Jasný a ostrý OLED displej
 • Množstvo dostupných ciferníkov
 • Bohatá ponuka zdravotno-športových funkcií
 • Plynulý a rýchly operačný systém
 • Pohodlie pri bežnom nosení aj športe

Mínusové body

 • Chabá ponuka aplikácií v AppGallery
 • Obmedzený prístup k hudbe
 • Na upozornenia sa nedá odpovedať
 • Žiadne bezkontaktné platby
 • Maximum ponúknu len v spojení s Huawei smartfónmi
 • Pomalšie nabíjanie