farba

Vedci vyvinuli najbelšiu farbu na svete: Má špeciálne vlastnosti, toto dokáže!

Natrite si strechu domu na bielo a zachráňte planétu!

Expertom z Purdue University sa podarilo vyvinúť najbelšiu farbu na svete, ktorá si vyslúžila zápis v Guinnessovej knihe svetových rekordov. Extra biela farba však nemá len estetickú funkciu. Pokiaľ by ste ňou natreli svoj dom, ušetríte na klimatizácii. O zaujímavosti informuje spravodajstvo USA Today.

Najbelšia farba na svete zvládne podľa vedcov odraziť až 98,1 % slnečného žiarenia. Povrch, ktorý je ošetrený takýmto náterom, dokáže farba oproti okolitému prostrediu schladiť. V niektorých prípadoch by to mohla nahradiť klimatizáciu, alebo minimálne ušetriť časť energie, ktorú chladiace jednotky míňajú.

Na streche s výmerou 93 metrov štvorcových farba vyprodukuje chladiaci výkon na úrovni 10 kW. Je teda porovnateľný s bežnou klimatizáciou určenou pre domácnosti. Na miestnosť s rozlohou 60 m2 je vhodná klimatizácia s výkonom približne 7 kW a viac.

Farby odrážajúce teplo už existujú. Žiadna však nedokáže odraziť viac ako 90 percent žiarenia. Typická, komerčne dostupná biela farba sa skôr zahrieva ako chladí, tvrdia vedci.

najbelšiu farbu
Xiulin Ruan, profesor materiálového inžinierstva z Purdue University. Foto: John Underwood, PU

Najbelšia farba na svete obsahuje vysoký pomer síranu bárnatého, zlúčeniny, ktorá sa využíva v kozmetickom priemysle alebo napríklad pri výrobe fotografického papiera. Práve táto zlúčenina má na svedomí efektívnejší rozptyl svetelného spektra a vysokú odrazivosť slnečného žiarenia.

Pretrieme globálne otepľovanie?

Hoci vedcov Guinnessov rekord určite potešil, nebol ich cieľom. Tým je snaha o obmedzenie globálneho otepľovania, uvádza USA Today.

„Keď sme pred asi siedmimi rokmi s týmto projektom začali, na zreteli sme mali úsporu energie a boj proti klimatickým zmenám,” uviedol vo vyhlásení Xiulin Ruan, profesor materiálového inžinierstva z Purdue University.

Ako to už pri podobných vynálezoch býva, v miestnej predajni s farbami si takýto produkt zatiaľ nekúpite. Komercializácia je v nedohľadne, vedci na nej ale pracujú. Spojili sa spoločnosťou zaoberajúcou sa výrobou a predajom farieb a na príslušných úradoch si podali patentové prihlášky.

Ťažko povedať, koľko by mohla takáto farba stáť. Niečo nám však napovedá, že o najlacnejší produkt na trhu nepôjde. Farba by ale mohla prispieť k znižovaniu emisií a úspore energie, hlavne počas horúcich letných dní či v oblastiach, kde slnko svieti častejšie a intenzívnejšie.

Otázkou je, či budú spotrebitelia ochotní si natrieť svoj dom aj spolu so strechou nudnou bielou farbou.

Total
0
Zdieľaní
Total
0
Zdieľať