Červený kód: Do roku 2040 sa má Zem otepliť o 1,5 °C, ľudstvo musí okamžite konať

Na správe od IPCC sa podieľalo až 234 vedcov, pričom výsledný dokument má viac ako 3 000 strán.

Ľudstvo doslova ničí samé seba. Od Zeme si berieme vzácne zdroje, pričom naša aktivita vykazuje stále negatívnejšie a negatívnejšie následky. Je síce pravda, že niektoré zmeny ľudstvo nevie ovplyvniť, no ak čím skôr nezmení svoj prístup k veciam, ktoré ovplyvniť vie, planéta nám o pár desaťročí rozhodne nepoďakuje.

Nová správa od IPCC doslova bije na poplach. Jej dáta sú až natoľko alarmujúce, že generálny tajomník OSN, António Guterres, označil správu ako “červený kód pre ľudstvo”. Stále však máme čas na nápravu.

Takmer každá krajina na Zemi v roku 2015 podpísala dohodu, ktorá udáva povinnosť udržiavať nárast globálnych teplôt pod hranicou 2 °C a pokračovať v úsilí dosiahnuť nárast menší ako 1,5 °C, píše BBC. IPCC uvádza, že ani jedna z týchto podmienok nebude dodržaná, ak nedôjde k obrovskému zníženiu emisií.

Autori správy sa domnievajú, že oteplenie o 1,5 °C do roku 2040 príde tak či onak. Môže však prísť ešte skôr, ak ľudstvo nezačne konať. “Ak okamžite spojíme sily, môžeme zabrániť klimatickej katastrofe. Ako však vyplýva z dnešnej správy, nie je čas na odkladanie ani priestor pre výhovorky. Spolieham sa na to, že vedúci predstavitelia vlád a všetky zainteresované strany zabezpečia, aby bola konferencia COP26 úspešná,” prehlásil Guterres. COP26 je označenie pre tohtoročnú konferenciu OSN o zmene klímy, ktorá sa bude konať od začiatku do polovice novembra.

Zdroj: Loïc Manegarium (Pexels)

Ľadovce sa topia, hladiny morí stúpajú

Na správe od IPCC sa podieľalo až 234 vedcov, pričom výsledný dokument má viac ako 3 000 strán. Na týchto stranách sa však nehovorí len o možných hrozbách, ale aj o tom, ako veľmi sa situácia zmenila za niekoľko posledných dekád. V období od roku 1970 mal byť nárast teploty Zeme oveľa výraznejší a rýchlejší ako v akomkoľvek inom 50-ročnom období za posledné dve tisíročia.

Čo sa týka poslednej dekády, teda obdobia od roku 2011 do 2020, nárast teploty bol o 1,09 °C vyšší ako v období medzi rokmi 1850 a 1900. Posledných 5 rokov pritom malo byť najteplejším obdobím od roku 1850. Rovnako alarmujúce je aj zvýšenie hladiny morí, ktoré má byť oproti obdobiu medzi rokmi 1901 a 1971 až 3-násobné. IPCC ďalej poukazuje na stále silnejšie tropické cyklóny, zrýchľujúce sa topenie ľadovcov, zhoršujúce sa vlny horúčav, obdobia sucha, záplav, búrok a mnohých ďalších.

Zdroj: Guillaume Falco (Pexels)

Kľúčovou úlohou je redukcia globálnych emisií a uhlíková neutralita

Čo môžeme spraviť? Aj keď je predmetná správa priam hrozivá, vedci nestrácajú nádej. Veria, že ak sa nám do roku 2030 podarí znížiť globálne emisie o polovicu a do polovice storočia dosiahnuť uhlíkovú neutralitu (čisté nulové emisie uhlíku), bude možné otepľovanie nielen zbrzdiť, ale možno aj úplne zvrátiť. Dôležitú úlohu v tomto úsilí bude zohrávať širšie používanie energie z obnoviteľných zdrojov. Zvyšné emisie môžu byť zachytené alebo absorbované pomocou vysádzania väčšieho počtu stromov.

“Predtým sme si mysleli, že sa teplota bude zvyšovať aj po dosiahnutí uhlíkovej neutrality,” tvrdí Piers Forster z univerzity v Leeds v Spojenom kráľovstve, ktorý sa podieľal na tvorbe správy. “Teraz však očakávame, že príroda k nám bude milosrdná, a ak sa nám podarí dosiahnuť uhlíkovú neutralitu, veríme, že nedôjde k ďalšiemu nárastu teploty; a ak sa nám podarí zredukovať emisiu skleníkových plynov, mali by sme byť nakoniec schopní zvrátiť nárast teploty a dosiahnuť určité ochladenie.”