EÚ nepoľavuje: Chce jednotný nabíjací konektor pre smartfóny, tablety aj slúchadlá. Čo na to Apple?

Európska únia sa pri presadzovaní jednotnej nabíjačky odvoláva na viacero dôvodov, predovšetkým však na nižšiu záťaž pre životné prostredie a väčší komfort pre užívateľov.

Vládne orgány urputne bojujú za presadenie jednotnej nabíjačky pre všetkých výrobcov smartfónov a inej malej elektroniky, ako sú napríklad tablety či slúchadlá. Vo štvrtok má Európska komisia predložiť príslušný legislatívny návrh, uvádza server Reuters.

Pochopiteľne, nový zákon by zo všetkých najviac ovplyvnil spoločnosť Apple. Tá totiž vo svojich smartfónoch stále používa konektor Lightning. A hoci to zatiaľ nevyzerá, že by sa ohľadom tejto skutočnosti chystala niečo meniť, možno už čoskoro bude musieť.

Európska únia sa pri presadzovaní jednotnej nabíjačky odvoláva na viacero dôvodov, predovšetkým však na nižšiu záťaž pre životné prostredie a väčší komfort pre užívateľov. Komisia chce okrem nabíjacieho portu taktiež oddeliť predaje smartfónov a nabíjačiek. To sa ale už vo svojej podstate deje. Nabíjačku z krabičiek svojich smartfónov odobralo už viacero spoločností, vrátane Apple, Samsungu a Xiaomi, pričom čoskoro sa do tejto skupiny zapojí aj Google.

Apple sa ohradil

Apple má na vec úplne iný pohľad. Americký výrobca stojí za názorom, že jednotný konektor brzdí inovácie, môže viesť ku vzniku nadbytočného elektronického odpadu a taktiež rozhnevať užívateľov.

O akom jednotnom konektore je reč? Podľa všetkého o USB-C, nakoľko je oveľa rozšírenejší ako Lightning a zároveň ponúka oveľa viac výhod ako dnes už pomerne zastaraná technológia microUSB. Podiel USB-C na trhu pritom neustále rastie.

Zdroj: tomekwalecki (Pixabay)

Bezportová budúcnosť

Prečo sa Apple tak silno drží vlastného konektora? Spoločnosť už dlho implikuje blížiaci sa príchod bezportovej budúcnosti. Má ísť o novú éru smartfónového priemyslu, kedy všetko bude prebiehať bezdrôtovo. Prvým krokom v tomto smere bolo odobratie 3,5 mm výstupu pre slúchadlá, ďalším môže byť odobratie nabíjacieho portu.

TIP REDAKCIE
Tak ako teda? Intel plánuje svojimi čipmi prekonať Apple, zároveň mu však chce pomôcť s novými M1

Zatiaľ nie je jasné, ako veľmi sme od tejto éry vzdialení, no Apple zrejme radšej svoj port kompletne eliminuje ako ho vymení za iný. No čo my vieme? Možno je tým hlavným dôvodom príliš veľká hrdosť.

Total
12
Zdieľaní
Total
12
Zdieľať