galaxy s21 FE

Apple, Samsung aj Xiaomi môžu budúci rok navýšiť ceny svojich produktov. Aký je dôvod?

TSMC má chystať najvýraznejšie zvyšovanie výrobných poplatkov za posledných 10 rokov.

Výrobcovia spotrebnej elektroniky ako Apple, Samsung či Xiaomi pre nás budúci rok zrejme nebudú mať zrovna tie najlepšie správy. Údajne totiž budú navyšovať ceny svojich produktov, čím sa budú snažiť zmierniť dopad rastúcich nákladov na čipsety, ktoré sú dôsledkom globálneho deficitu, píše iMore.

Podľa správy od Nikkei Asia ceny polovodičov rastú od štvrtého kvartálu 2020, a to predovšetkým kvôli nedostatku, ktorý dosiahol globálnych rozmerov a ovplyvnil funkcionalitu mnohých priemyslov. Výrobca čipov TSMC má chystať najvýraznejšie zvyšovanie výrobných poplatkov za posledných 10 rokov, čo bude mať citeľný vplyv na ceny konečných produktov, ktoré budú jeho procesory poháňať.

Ilustr. foto: MobileSyrup

Viac zariadení z vyšších tried?

V správe ďalej stojí, že výrobcovia ako Qualcomm, NXP alebo Nvidia prenesú efekt rastu cien na svojich zákazníkov, medzi ktorých patria predovšetkým výrobcovia spotrebnej elektroniky, napríklad Apple, Samsung, Xiaomi, HP, Dell či Ford. Tento rast bude viac povšimnuteľný pri počítačoch a smartfónoch, ktoré sú od procesorov závislé. Pri ostatných produktoch zdraženie vraj nebude až tak výrazné.

Podľa jedného z analytikov má toto navyšovanie cien ovplyvniť stratégie niektorých spoločností. “Čistá zisková marža výrobcov smartfónov, s výnimkou Apple, je okolo 5 až 10 %. V takomto prípade budú rastúce náklady na čipy tlačiť všetkých hráčov v odvetví, aby na budúci rok uvádzali na trh telefóny z vyšších tried, čím vykompenzujú vplyv rastúcich nákladov, a nie aby sa zameriavali na smartfóny zo strednej či nižšej triedy.”

Na základe tohto tvrdenia možno predpokladať, že sa budúci rok dočkáme väčšieho množstva zariadení z vyšších tried a naopak menšieho množstva zariadení z nižších tried. Dôležité bude sledovať vývoj trhu v poslednom kvartáli aktuálneho fiškálneho roku. Ten by nám mal poskytnúť aspoň ako-takú predstavu, čo konkrétne môžeme od trhu očakávať budúci rok.