Zvuk v CD kvalite z bezdrôtových slúchadiel? Qualcomm má nový kodek

aptX Lossless ako súčasť platformy Snapdragon Sound.

Deezer, Amazon, Tidal a už aj Apple Music ponúkajú svojim predplatiteľom hudbu v bezstratovej CD kvalite. Do tohto vlaku onedlho naskočí aj Spotify. Bezdrôtové prehrávanie takto kvalitného zvuku je však problémom.

Vyriešiť by ho mal nový kodek aptX Lossless, ktorý vyvinul Qualcomm. Po technickej stránke ho môžeme považovať za nadstavbu súčasného aptX Adaptive. Spoločnosť uvádza, že vďaka tomto kodeku budú môcť používatelia streamovať hudbu cez Bluetooth v bezstratovej CD kvalite s hĺbkou 16 bitov a vzorkovacou frekvenciou 44,1 kHz.

Riešenie od Quaclommu dosahuje šírku pásma 1 Mbps, čím prekonáva inak výkonný formát LDAC od Sony (990 kbps).

Kodek aptX Lossless je súčasťou platformy Snapdragon Sound, ktorú Qualcomm predstavil v marci tohto roka. V praxi tak bude používateľ potrebovať kompatibilný hardvér, aby si mohol vysokú kvalitu hudby vychutnávať.

sony
Ilustr. foto: Red.

Pre optimálny výkon si musí zadovážiť smartfón s podporou Snapdragon Sound a, samozrejme, bezdrôtové slúchadlá. Tie sa v súčasnosti na trhu nenachádzajú. Prvé zariadenia podporujúce túto technológiu by sa mali na trhu objaviť začiatkom budúceho roka, uvádza The Verge.

Technológia sa automaticky a v reálnom čase prispôsobí kvalite pripojenia tak, aby sa minimalizovali akékoľvek výpadky alebo chyby zvuku. Dynamická bitová rýchlosť prenosu môže v prípade potreby klesnúť na 140 kbps.

Pri matematicky presnej reprodukcii zvuku sa Qualcomm opiera o vlastný systém bezstratovej kompresie. Qualcomm v kontexte novej technológie poukazuje na rastúci dopyt po streamovaní zvuku vo vyššej kvalite.

Podľa prieskumu, ktorý si dal Qualcomm vypracovať, hľadá zvuk v bezstratovej alebo vysokej kvalite viac ako polovica respondentov. 64 % oslovených by si pravdepodobne zadovážilo nové bezdrôtové slúchadlá, pokiaľ by im poskytli zvuk v bezstratovej kvalite.