tesla

Tesla sa predviedla: Jej autopilot zachránil život opitému vodičovi, ktorý omdlel za volantom

Obrovský palec hore.

Keď je reč o autonómnom riadení, názory naprieč spoločnosťou sa diametrálne odlišujú. Poniektorí veria, že technológie pokročili natoľko, aby nás vozidlá dokázali bezpečne prepraviť do cieľovej destinácie bez zásahu od človeka. Mnohí na to však majú opačný pohľad, a to taký, že autonómnym technológiám sa zatiaľ nedá úplne veriť.

Ťažko objektívne určiť, kde leží pravda. Nepochybne to však vie 24-ročný muž z Nórska, ktorý si koncom júla sadol za volant svojej Tesly Model S pod vplyvom alkoholu a po ceste omdlel. Elektromobil však našťastie včas zasiahol, spustil autopilota a zachránil vodiča pred nehodou, ktorá by mohla viesť ku strate viac než jedného ľudského života, píše server UNILAD.

Autopilot držal vozidlo v jazdnom pruhu a pokračoval v jazde. Keď však systém zaznamenal, že vodič už dlhšie nereaguje, vozidlo zastavilo a spustilo výstražné svetlá. Na miesto následne dorazili záchranné zložky.

Tesla ukázala svoj dlhoročný progres. Alkohol však za volant rozhodne nepatrí

Ako píše server Teslarati, až v 8 % všetkých fatálnych nehôd v Nórsku je minimálne jeden z účastníkov opitý. Našťastie, vďaka autopilotovi toto percento v onen deň neporástlo.

Aj keď ide o exemplárnu ukážku pokroku, ktorý Tesla pri svojich elektromobiloch za posledné roky učinila, neznamená to, že je bezpečné riadiť vozidlo s autonómnym systémom pod vplyvom alkoholu. Dôvody asi ani netreba vysvetľovať. A áno, v tomto prípade síce všetko dopadlo dobre, no ďalší už tak dobre skončiť nemusí.