pixel 6

Pixel 6, Galaxy S21 FE a iPhone 13: Mobilné novinky môžeme spoznať už v septembri

Tohtoročná technologická jeseň možno začne skôr.

V technologickej komunite v súčasnosti rezonujú najmä nové skladacie smartfóny od Samsungu, onedlho sa však dočkáme ďalších, a pre niekoho možno ešte zaujímavejších smartfónov. Apple chystá predstavenie série iPhone 13, Google má pripravený Pixel 6 a Samsung zase „cenovo dostupnú“ vlajkovú loď Galaxy S21 FE.

Ani jedno z menovaných zariadení zatiaľ nedostalo oficiálny dátum predstavenia. Vieme len, že zariadenia Pixel 6, iPhone 13 a Galaxy S21 FE majú byť predstavené „na jeseň“. Je možné, že sa ich dočkáme skôr ako v októbri alebo novembri.

Tradične si asi najviac pozornosti vypýta nový rad smartfónov od Apple, ktorý by tento rok mal reprezentovať iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max a „vreckový“ iPhone 13 Mini.

iPhone 13
iPhone 13 by mal prísť s menším zárezom a rozmernejšími fotoaparátmi. Foto: MacRumors

Podľa informácií servera frontpagetech.com Apple tieto smartfóny predstaví 14. septembra s tým, že od 17. septembra budú dostupné predobjednávky. Maloobchodný predaj, na hlavných trhoch, by mal následne odštartovať 24. septembra.

Pixel 6 a 6 Pro na konkurenciu z produkcie Apple čakať nebude, o deň ju má dokonca predbehnúť. Aspoň to na základe zdrojov z Číny predpokladá web notebookcheck.net. Google svoje smartfóny v Číne nepredáva, dostupné sú však v Taiwane, odkiaľ už neraz pricestovali správy o ešte nepredstavených produktoch.

Pixel 6 a 6 Pro by teda mal byť predstavený 13. septembra. Google smartfóny netají, práve naopak. Ich existenciu potvrdil a prezradil tiež pár detailov. Vieme, že pricestujú s podstatne vylepšenými fotoaparátmi, vlastným 5 nm čipsetom Tensor a bez nabíjačky.

pixel 6
Pixel 6 bude dostupný hneď v niekoľkých farbách. Foto: Google

Augustový Pixel 5a 5G bol posledným smartfónom, ku ktorému Google pribalil aj nabíjací adaptér. Pixel 6 a 6 Pro budú zrejme podporovať 33 W nabíjanie. O rekordný výkon nejde, hlavne čínski výrobcovia sú v tejto oblasti ďalej. Súčasné smartfóny Pixel však ponúkajú max. 18 W nabíjanie, zlepšenie bude preto vítané.

O fanúšikovskej edícii smartfónu Galaxy S21 sa povráva dlho, jeho základné vlastnosti už viac-menej poznáme. Pôvodne sa očakávalo, že Samsung model Galaxy S21 FE predstaví spolu s novými skladacími smartfónmi, no nestalo sa tak.

Odklad mal spôsobiť nedostatok polovodičových súčiastok na trhu, ktorý ovplyvňuje nielen elektrotechnický, ale aj automobilový priemysel. Jeden z informátorov na sociálnej sieti Twitter tvrdí, že tento smartfón bude predstavený 8. septembra.

galaxy s21 FE
Vizualizácia smartfónu Galaxy S21 FE z dielne LetsGoDigital

Skorší nástup mobilnej novinky naznačuje aj spoľahlivejší zdroj menom Max Weinbach. Zverejnil fotografiu, ktorá zachytáva pult v predajni Samsung pripravený pre Galaxy S21 FE.

Smartfón ponúkne 6,5-palcový Super AMOLED displej s FHD+ rozlíšením a obnovovacou frekvenciou 120 Hz, čipset Snapdragon 888/Exynos 2100, 4 500 mAh batériu, 25 W nabíjanie alebo trojicu hlavných fotoaparátov, ktoré pokryjú aj 3x optické priblíženie a ultraširoké snímanie.

Táto novinka bude zaujímavá pre tých používateľov, ktorí nechcú za výkonný smartfón zaplatiť 4-cifernú sumu. Kategóriu „cena-výkon“ ovládajú zväčša čínski výrobcovia, minuloročná generácia Galaxy S20 FE však ukázala, že aj Samsung dokáže v tejto triede ponúknuť zaujímavé zariadenie.

V kontexte uvádzaných septembrových premiér stále platí, že ide o dohady. Definitívne dátumy predstavenia potvrdia až pozvánky od výrobcov.

Aktuálna cena modelu Samsung Galaxy S20 FE