Cez iPhone 13 zrejme budete môcť telefonovať a odosielať SMS aj bez signálu, ako náhrada poslúžia satelity!

V praxi to znamená, že užívatelia iPhone 13 budú môcť telefonovať a odosielať SMS aj vtedy, keď sa nenachádzajú v prostredí so 4G alebo 5G pokrytím.

Jednou z hlavných noviniek prezentovaných pre rad iPhone 12 bola implementácia podpory pre 5G siete. A vyzerá to, že veľkých noviniek v oblasti konektivity sa dočkáme aj tento rok, respektíve s príchodom série iPhone 13. Štyri čerstvé kúsky by sa nám mali ukázať už v septembri.

Príchod ďalšej veľkej zmeny pre konektivitu naznačil renomovaný analytik Ming-Či Kuo. Konkrétne tvrdí, že modely iPhone 13 budú disponovať funkciou známou ako LEO. Ide o režim komunikácie realizovanej prostredníctvom satelitov na nižšej orbite Zeme. V praxi to znamená, že užívatelia iPhone 13 budú môcť telefonovať a odosielať SMS aj vtedy, keď sa nenachádzajú v prostredí so 4G alebo 5G pokrytím, píše 9to5Mac.

Toto nie je prvýkrát, čo počujeme o spojení iPhonov so satelitnými technológiami. Pôvodne na možnosť prenosu dát cez satelity upozornil server Bloomberg, a to ešte v roku 2019. Je to však prvýkrát, čo o tejto možnosti počujeme nielen ako o pláne, ale aj ako o skutočnej funkcii smerujúcej do komerčného produktu.

iPhone 13 získa upravenú verziu modemu od Qualcommu. Apple technológiu implementuje aj do iných produktov

Kuo predokladá, že Apple neskôr túto technológiu použije aj pri svojom AR headsete, Apple Car a iných IoT zariadeniach. Dodáva, že modely iPhone 13 budú používať upravenú verziu modemu X60 od spoločnosti Qualcomm, ktorý umožní komunikáciu cez satelity.

Zatiaľ nie je úplne jasné, či sa možnosť odosielania správ a telefonovania vzťahuje výhradne na služby od Apple, ako napríklad iMessage či FaceTime, alebo či si gigant dá tú námahu a sprostredkuje satelitnú komunikáciu štandardným mobilným vežiam na druhej strane. Ďalšou otázkou je cena, respektíve či bude využívanie satelitov zadarmo alebo nie.

Ak sú uvedené predpovede pravdivé, všetko potrebné by sme sa mali dozvedieť už v septembri. Šou má odštartovať už v treťom týždni, o konkrétnom dátume vás budeme informovať.

Aktuálna cena modelu iPhone 12 Pro