45 W nabíjačka

Google zrýchľuje: Pixel 6 bude podporovať rýchlonabíjanie, skladací smartfón zatiaľ nebude

Súčasné smartfóny Pixel sú vybavené len 18W nabíjaním.

Spoločnosť Google začiatkom augusta potvrdila existenciu vlajkových smartfónov Pixel 6 a 6 Pro, pričom zároveň prezradila, že ich bude poháňať vlastný čipset označený ako Tensor. Viac detailov spoločnosť nezverejnila, stále sa musíme spoliehať na informácie z neoficiálnych zdrojov.

Jednou vecou si ale môžeme byť istí. Google k smartfónom Pixel 6 a Pixel 6 Pro nepribalí nabíjací adaptér rovnako, ako to robí Samsung a Apple. Nedávno predstavený Pixel 5a 5G je posledným smartfónom od Google, ktorý je dodávaný s nabíjačkou.

Argumentom Google, ale aj ostatných hráčov trhu je, že má každý nabíjačku už doma. Nový kus príslušenstva by zbytočne prispieval k tvorbe elektronického odpadu, preto výrobcovia nabíjačky z balení odstraňujú.

Samozrejme, aj adaptér niečo stojí. Výrobcom tak okrem „eko“ nálepky zostanú nejaké peniaze navyše, ktoré absenciou príslušenstva ušetria.

pixel 6
Rad Pixel 6 bude dostupný v niekoľkých farbách. Foto: Google

Ďalší kúsok do skladačky menom Pixel 6 získal server 91mobiles. Hardvérové centrum Google sa malo podľa neho hemžiť 33 W nabíjačkami, ktoré inžinieri testovali v spojení so smartfónmi Pixel 6 a 6 Pro. Nové vlajkové lode od Google teda s najväčšou pravdepodobnosťou ponúknu pomerne rýchle nabíjanie.

V porovnaní s technológiami nabíjania výrobcov ako Xiaomi, Oppo alebo OnePlus nepôsobí údaj o 33 W výkone zrovna prelomovo. Ak sa však pozrieme na súčasné portfólio smartfónov Pixel, takto vysoký výkon poteší. Pixel 5 či nedávno predstavený Pixel 5a 5G disponujú len 18 W nabíjaním.

Pokiaľ záujemca podobne výkonný adaptér doma nemá, bude si ho musieť k smartfónom Pixel 6 zakúpiť zvlášť.

Skladací Pixel Fold

Skladacím smartfónom s ohybnou obrazovkou momentálne kraľuje Samsung. Skladačku má v ponuke aj Huawei či Motorola, nové generácie produktov Galaxy Z Fold 3 a Galaxy Z Flip 3 však pozíciu juhokórejského výrobcu v tomto segmente len posilnili.

Skladací smartfón by chcel aj Google, predbežne je označovaný ako Pixel Fold. Špekulácie, ktoré sa objavili ešte v roku 2020 hovorili, že ho spoločnosť svetu ukáže na konci tohto roka. 91mobiles teraz uvádza, že sa vývoj skladacieho smartfónu Pixel odkladá, respektíve posúva na neskôr.

Hoci by sme si ohybný Pixel pozreli radi, zdržanie asi príliš prekážať nebude. Kategória skladacích smartfónov stále nie je úplným mainstreamom. Tento typ zariadení láka skôr technologických nadšencov ako bežných, menej náročných spotrebiteľov, ktorí nechcú za smartfónov zaplatiť viac ako 3-cifernú sumu.