pixel 5a 5G

Google predstavil Pixel 5a 5G, dostal väčšiu batériu a lepšiu odolnosť

Dostupnosť v Európe je neistá.

Spoločnosť Google po necelom roku predstavila novú generáciu svojho referenčného smartfónu strednej triedy, model Pixel 5a 5G. Oproti predchodcovi sa toho veľa nezmenilo, pár zlepšení sa ale nájde. A udiali na správnych miestach.

Pixel 5a 5G neprichádza s výkonnejším procesorom, väčšími kapacitami pamätí alebo aktualizovaným vzhľadom. Zostal verný sade Snapdragon 765G, 6 GB operačnej pamäti, 128 GB úložisku, 12,2 Mpx hlavnému fotoaparátu s clonou f/1.7, 16 Mpx ultraširokému fotoaparátu (107°, f/2.2) alebo selfie kamere s rozlíšením 8 Mpx.

Čítačka odtlačkov prstov zostáva na svojom mieste, na zadnej strane smartfónu. Platí to aj o štvorcovom module s fotoaparátmi či stereo reproduktoroch.

pixel 5A 5G
Foto: Google

Čo je teda nové? Napríklad akumulátor. Pixel 5a 5G má doposiaľ najväčšiu batériu zo všetkých smartfónov Pixel. Disponuje kapacitou 4 680 mAh a 18 W nabíjaním. Podľa výrobcu smartfón vydrží na jedno nabitie jeden celý deň a viac.

Pixel 5a 5G má zároveň najväčší displej, aký bol kedy v sérii smartfónov Pixel použitý. Jeho 6,34-palcová uhlopriečka je spojená s rozlíšením FHD+ (431 ppi) a pomerom strán 20:9. Dobrou správou je, že ide o OLED panel. Tou horšou zase, že ponúka len 60 Hz obnovovaciu frekvenciu, hoci predchádzajúce špekulácie smerovali k 90 Hz frekvencii.

pixel 5a 5G
Foto: Google

Stredná trieda od Google sa po novom nezľakne vody ani prachu. Svedčí o tom krytie IP67. Je to prvýkrát, čo smartfón radu Pixel A získal takto vysokú odolnosť voči vonkajším vplyvom. Malá, ale osožná drobnosť pribudla aj v oblasti fotoaparátov. Softvér sa postará o to, aby snímky zhotovené ultraširokým fotoaparátom nekazilo skreslenie.

Pixel 5a 5G je lacnejší ako Pixel 4a 5G. Odporúčaná cena klesla zo 499 dolárov na 449 dolárov, čo je určite výbornou správou. Aspoň pre tých používateľov, ktorí pôsobia na trhu v USA a Japonsku. O prípadnej dostupnosti na trhu v Európe reč nebola.

Smartfón je vybavený čistým operačným systémom Android 11. Google garantuje 3 veľké aktualizácie systému a 4 roky bezpečnostných aktualizácií.

pixel 5a 5G
Foto: Google

Pixel 5a 5G je akýmsi predskokanom smartfónov Pixel 6 a Pixel 6 Pro, ktoré Google uvedie na trh na jeseň, pravdepodobne v októbri. Dostať by sme mali prvotriedne vlajkové lode, ktoré konečne dokážu konkurovať top-end hviezdam priemyslu.

Už teraz vieme, že k vlajkovým lodiam Google nepribalí nabíjačku. Pixel 5a 5G je totižto posledným smartfónom od Google, ktorý je dodávaný s adaptérom pre nabíjanie. Firma tak nasleduje kroky Apple a Samsungu. Spoločným argumentom je, že má dnes každý nabíjačku doma.

Riešenie má prispieť k znižovaniu množstva elektronického odpadu. Šľachetný cieľ má aj ekonomické pozadie. Výrobcovia odstránením adaptéra ušetria časť nákladov. Kto bude novú (alebo výkonnejšiu) nabíjačku chcieť, musí si ju kúpiť zvlášť.

Aktuálna cena modelu Google Pixel 5