iphone 13

Face ID v iPhone 13 si možno poradí aj s rúškami a okuliarmi

Smartfóny iPhone 13 budú mať menší zárez.

Blížiace sa smartfóny iPhone 13 od Apple budú vybavené novým hardvérom zabezpečujúcim rozpoznávanie tváre. Technológia Face ID by mohla dokázať rozpoznať používateľa aj vtedy, keď má nasadené rúško a zároveň okuliare.

Zaujímavý je spôsob, akým spoločnosť Apple vynovené Face ID testuje. Zamestnanci zapojení do testovania dostali špeciálne puzdro obsahujúce príslušný hardvér, ktoré pripojili k smartfónu iPhone 12. Testeri tak nepracujú s prototypom iPhone 13. Podrobnosti priniesol Jon Prosser, autor z frontpagetech.com.

face id
Foto: frontpagetech.com

Apple testerov požiadal, aby si v systéme zaregistrovali svoju (nezahalenú) tvár a následne funkčnosť technológie overovali v rôznych situáciách. Zamestnanci technológiu Face ID testujú aj s nasadeným rúškom, okuliarmi alebo kombináciou oboch prostriedkov.

Kto nosí dioptrické okuliare vie, že pri nasadenom rúšku sa zvyknú zahmlievať. Apple očividne chce, aby si iPhone 13 poradil aj s takto zahalenými tvárami. Či sa mu to podarí je nanajvýš otázne, minimálne v rámci interného testovania sa o to ale pokúša.

iphone 13
Foto: frontpagetech.com

Proces testovania je vraj veľmi podrobný, čo pri Apple príliš neprekvapuje. Spoľahlivosť Face ID pre iPhone 13 zamestnanci preverujú v rôznych svetelných podmienkach, v interiéri aj exteriéri. Okrem toho skúšajú okuliare a rúška rôznych tvarov, veľkostí a štýlov.

Apple údaje testoval i snímač odtlačkov prstov v displeji, s ktorého funkčnosťou však nemal byť spokojný. Stavil preto na dokonalejšie Face ID, ktoré už v súčasnej generácii pracuje spoľahlivo.

iphone 13
Foto: frontpagetech.com

Pohľad na puzdro celkom dobre dokazuje, že iPhone 13 bude mať menší, respektíve užší zárez v obrazovke. Fotoaparát sa presunul na ľavú stranu a slúchadlo zo stredu zárezu zamierilo pod horný okraj.

Obrázky v texte sú vizualizáciami, ktoré sú ale odvodené od skutočných fotografií. Tie Jon Prosser nezverejnil, pretože sa na vyobrazených zariadeniach nachádzajú identifikačné značky. Cieľom je chrániť zdroj, ktorý fotografie testovacieho hardvéru autorovi posunul.

Podobne ako iným firmám, ani Apple sa nepáči, keď sa na verejnosť dostanú informácie o ešte nepredstavených produktoch. Možno aj preto testerom pridelil len puzdro s Face ID a nie celý iPhone 13, ktorý by sa mohol razom objaviť na stránkach známych informátorov.