Navigácia priamo na nohe? Toto zariadenie má pomôcť zrakovo postihnutým v orientácii

Bez potreby pozerania do telefónu.

Wataru Chino, inžinier zo spoločnosti Honda EV, vyvinul viac než nekonvenčný navigačný systém. Nazýva sa Ashirase, nasadzuje sa na nohu a je určený predovšetkým pre ľudí trpiacimi zrakovými problémami. Chino túto pomôcku navrhol v reakcii na smrť blízkeho, ktorý trpel postihnutím zraku, píše Engadget.

Celý systém Ashirase pozostáva z dvoch častí. Prvou je aplikácia v smartfóne užívateľa, druhou je silikónová vložka napojená na krabičku so seznormi. V praxi funguje tak, že keď užívateľ v aplikácii na svojom telefóne zvolí cieľovú destináciu, vložka začne vibrovať v rôznych vzorcoch a tempách. Napríklad ak má užívateľ odbočiť vľavo, systém vyšle vibráciu na príslušnú stranu chodidla. Pochopiteľne, ak má odbočiť vpravo, vibrácia je odoslaná do opačnej časti chodidla. Dôležité je však aj už spomenuté tempo vibrácií. To totiž indikuje vzdialenosť od prekážok či križovatiek.

Cieľ je jednoduchý – poskytnúť zrakovo postihnutým možnosť lepšej orientácie nielen v uzavretých priestoroch, ale aj vonku. Existujúci prototyp je zatiaľ možné vložiť len do nízkych tenisiek a spoločenskej obuvi, no v budúcnosti sa zoznam podporovaných štýlov topánok rozšíri.

Ashirase má potenciál, no stále je v ranom štádiu vývoja

Krabička, ktorá sa nachádza na vrchu vložky, obsahuje mnoho senzorov, gyroskop, kompas a samozrejme aj batériu, ktorá by mala podľa autora projektu vydržať približne týždeň. Obecne je však Ashirase stále vo veľmi ranom štádiu. Prítomné sú silné obmedzenia, nakoľko systém dokáže zatiaľ fungovať len cez Google Maps a len v oblastiach so signálom. Vo vybraných priestoroch, ako sú napríklad nákupné centrá, tak môže mať problémy.

Aj toto je však nepochybne jedna z vecí, na ktoré sa tím stojaci za Ashirase plánuje v budúcnosti zamerať a vylepšiť ich. Potenciál tam rozhodne je, už treba len tvrdú prácu.

Očakávania sú také, že spoločnosť už v októbri alebo novembri tohto roku vydá prvú beta verziu svojho systému, a to na pôde Japonska. Užívatelia budú môcť vložku používať týždeň bez akýchokoľvek poplatkov, následne budú požiadaní o spätnú väzbu. Ak všetko pôjde podľa plánu, systém by mohol ako finálny produkt doraziť na trh približne v októbri budúceho roku. Údajne bude fungovať na báze mesačného predplatného, ktorého výška sa má pohybovať v rozmedzí cca od 15 do 23 eur.