android

Staré Android smartfóny to majú spočítané, Google zablokuje prihlásenie do služieb

Do svojho účtu Google sa od septembra neprihlásite.

Pokiaľ niekde v zásuvke uchovávate jeden zo svojich starých Android smartfónov alebo ho nebodaj ešte používate, od septembra sa v ňom nebudete môcť prihlásiť do Google účtu a služieb, ktoré s ním priamo súvisia. Ide napríklad o YouTube, Mapy a podobne.

Pojem „starý smartfón“ v tomto prípade znamená, že ide o zariadenia s operačným systémom Android 2.3.7 Gingerbread a jeho staršími verziami. Google túto verziu systému predstavil pred viac ako 10 rokmi, 6. decembra 2010.

Prihlásenie do účtu Google v smartfónoch s OS Android Gingerbread nebude dostupné od 27. septembra tohto roka. Spoločnosť o tom informuje na stránkach Pomocníka, na dokument upozornil server liliputing.com.

android smartfony
Samsung Galaxy S2

Google sa rozhodol staré smartfóny odstaviť z bezpečnostných dôvodov. Staré verzie systému sú podstatne náchylnejšie na kybernetické hrozby súčasnosti, nehovoriac o tom, že o nejakých bezpečnostných aktualizáciách môžu iba snímať.

Smartfóny ako také budú, prirodzene, fungovať aj naďalej, pokiaľ je ich hardvér v poriadku. Bez možnosti prihlásenia sa do účtu Google ale bude ich používanie v praxi značne obmedzené.

Google uvádza, že do smartfónov s OS Android 3.0 Honeycomb sa budú môcť používatelia prihlasovať aj naďalej. Je však len otázkou času, kedy skončí podpora aj pre tieto zariadenia. Čas a technologický pokrok hrá proti nim.

Ktoré smartfóny boli predstavené alebo aktualizované na Android Gingerbread? Pripomenúť si môžeme Samsung Galaxy S2 (tit. foto), Sony Xperia P, LG Optimus 3D Max, Huawei Activa 4G alebo napríklad Lenovo K800 s procesorom Intel Atom Z2460 a 4,5″ LCD displejom.