Elon Musk bez servítky: Bezos odišiel z Amazonu preto, aby mohol podávať žaloby na adresu SpaceX

Tento týždeň urgovala na Federálnu komisiu pre komunikácie (FCC), aby zamietla novo predložené plány spoločnosti SpaceX, ktoré hovorili o vyslaní ďalšej skupiny satelitov Starlink na orbitu Zeme.

Elon Musk si servítku pred ústa naozaj nedáva. Vo svojom novom príspevku na Twitteri kritizuje Jeffa Bezosa, pričom tvrdí, že bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Amazon odišiel do dôchodku preto, aby mohol “na plný úväzok podávať žaloby na adresu SpaceX”. Na novinku upozornil server The Verge.

Jeff Bezos nie je známy len pre vedenie svetoznámeho obchodu. Pod jeho rukami vznikla aj spoločnosť Blue Origin, ktorá sa zameriava na vesmírnu exploráciu. Nedávno dokonca absolvoval svoj prvý let na okraj vesmíru.

SpaceX vs Blue Origin

Spoločnosť Blue Origin začiatkom tohto mesiaca podala žalobu proti NASA. Stalo sa tak len krátko po tom, ako proti SpaceX prehrala boj o dôležitý kontrakt. Konkrétne išlo o povolenie vyslať astronautov na Mesiac. To však nie je všetko. Tento týždeň urgovala na Federálnu komisiu pre komunikácie (FCC), aby zamietla novo predložené plány spoločnosti SpaceX, ktoré hovorili o vyslaní ďalšej skupiny satelitov Starlink na orbitu Zeme.

V reakcii na túto žiadosť Elon Musk na Twitteri zverejnil príspevok, v ktorom bez akýchkoľvek zábran obviňuje Jeffa Bezosa z toho, že odišiel do dôchodku len preto, aby sa mohol naplno venovať podávaniu žalôb proti SpaceX.

Treba podotknúť, že tento krok zo strany Blue Origin nemusí znamenať, že chce, aby SpaceX už do vesmíru nevyslala žiadne ďalšie satelity. Zrejme jej skôr išlo o to, aby bola spoločnosť vo svojich plánoch konkrétnejšia a detailnejšia.

Ďalších 30-tisíc satelitov SpaceX

Internet Starlink aktuálne poháňa približne 1 740 satelitov krúžiacich okolo Zeme na nízkej orbite. Služby poskytujú približne 90 tisícom zákazníkov, ktorých počet stále rastie. V blízkom období chce SpaceX na orbitu vyslať ďalších 30-tisíc satelitov. Aby tak mohla učiniť, musí FCC informovať o ich presných plánovaných pozíciach. Problém spoločnosti Amazon spočíva v tom, že SpaceX od FCC v podstate žiada schválenie dvoch úplne rozdielnych orbitálnych konfigurácií.

“Nový prístup spoločnosti SpaceX, ktorá žiada o dve navzájom sa vylučujúce konfigurácie, je v rozpore s pravidlami Komisie aj s verejným poriadkom, a tým pádom žiadame Komisiu, aby tento návrh zamietla,” napísala Mariah Dodson Shumanová, právnička dcérskej spoločnosti Amazonu, Kuiper Systems.

Ďalej uvádza, že vysporiadanie sa s dvoma konkurenčnými konfiguráciami “zdvojnásobuje technické úsilie”, ktoré musia vynaložiť ostatní prevádzkovatelia. Pochopiteľne, nachádza sa medzi nimi práve aj spoločnosť Kuiper Systems, ktorá má ešte len vyslať prvé satelity na orbitu. Dve konkurenčné konfigurácie majú viesť k väčšiemu množstvu odpadu a taktiež ku rušeniu signálu.