Revolučný objav: Vedci vytvorili nový typ batérie, ponúka o 600 % dlhšiu výdrž!

Smartfóny vybavené takouto batériou by stačilo nabíjať len približne raz za týždeň. Čo sa týka elektrických vozidiel, tie by vďaka novej technológii dokázali ponúknuť 6-násobne dlhší dojazd na jedno nabitie.

Vedci zo Stanfordskej univerzity vyvinuli nový typ nabíjateľnej batérie, ktorý sa vyznačuje predovšetkým svojou obrovskou kapacitou. Dokáže totiž ponúknuť až 6-násobne viac energie ako existujúce lítium-iónové batérie, píše server NDTV Gadgets.

Čo to presne znamená? Jednoducho povedané, smartfóny vybavené takouto batériou by stačilo nabíjať len približne raz za týždeň. Čo sa týka elektrických vozidiel, tie by vďaka novej technológii dokázali ponúknuť 6-násobne dlhší dojazd na jedno nabitie.

Konkrétne je reč o tzv. alkalických kovovo-chlórových batériách. Vedci testovali spätnú premenu chloridu sodného alebo chloridu lítneho na chlór. Doposiaľ sa o vytvorenie sodíkovo-chlórových alebo lítiovo-chlórových batérií pokúsil len málokto, nakoľko tento proces vyžaduje náročnú konverziu chlóru, čo je vysoko reaktívny plyn, späť na chlorid. Ak sa však aj podarilo dosiahnuť určitú nabíjateľnosť, slabou stránkou zas bol slabý výkon batérie.

bateria

Vedci chceli zlepšiť existujúce batérie, namiesto toho učinili revolučný objav

Vytvorenie nového typu batérie nebolo pôvodným úmyslom vedcov. Profesor chémie zo Stanfordu Hongjie Dai a doktorand Guanzhou Zhu mali za cieľ zlepšiť existujúce batérie za použitia tionylchloridu. Plány sa však zvrtli, čoho výsledkom je úplne nová, revolučne kapacitná batéria. Dnešné lítium-iónové batérie ponúkajú kapacitu 200 mAh na gram kladného elektródového materiálu. Alkalicko-chlórová batéria na jeden gram ponúka kapacitu až 1 200 mAh.

Viac-menej však stále ide skôr o prototyp, ktorý bude v stabilnej verzii slúžiť napríklad na napájanie satelitov. Aktuálnu verziu batérie je možné použiť v každodennej spotrebnej elektronike, ako sú napríklad diaľkové ovládače či načúvacie prístroje.