Starlink rastie raketovým tempom: Vesmírny internet od SpaceX hlási nový rekord!

100 000.

Počet užívateľov internetu od satelitov Starlink v priebehu len jedného mesiaca vzrástol o 20-tisíc. V prepočte tak základňa porástla takmer o tretinu, čo znamená, že SpaceX a jeho satelity sú veľmi blízko k dosiahnutiu ďalšieho význameného míľnika, ktorým je 100-tisíc aktívnych užívateľov. O novinke informuje server Business Insider.

Ešte 20. júna malo internet, ktorý na Zem vysiela 1 650 satelitov Starlink, používať 69 420 (áno, podozrivé číslo) ľudí. O mesiac neskôr, presne 29. júla, to bolo už 90 tisíc ľudí, a to hneď z 12 rôznych krajín. Aktuálne sa Starlink internet nachádza vo fáze beta testovania a každým mesiacom jeho popularita rastie doslova raketovým tempom. Len vo februári internet od SpaceX používalo niečo vyše 10 tisíc ľudí.

Foto: Starwalk

SpaceX chce do polovice roku 2027 vyslať na orbitu 42 000 satelitov

Aké su plány do budúcna? Jednoznačne aj naďalej posilňovať používateľskú základňu, zvyšovať rýchlosť a stabilitu pripojenia a samozrejme aj naďalej zvyšovať počet satelitov. SpaceX chce do polovice roku 2027 vyslať na orbitu až 42 tisíc satelitov.

TIP REDAKCIE
Tutovka: Legendárny Dead Space čaká remake, poznáme aj dátum vydania!

Internet aktuálne možno využívať v domácnostiach a firmách, avšak spoločnosť plánuje kapacity satelitov poskytnúť aj lodiam, nákladným vozidlám či lietadlám. Stále je však čo zlepšovať. Beta verzia spustená v októbri s názvom Better Than Nothing Beta sľubovala rýchlosť od 50 do 150 Mb/s. Časom sa však začali objavovať prípady, kedy užívatelia zaznamenávali aj oveľa vyššie rýchlosti. Áno, rozhodne to nie je rekordná rýchlosť, no treba brať do úvahy skutočnosť, že stále ide o pomerne mladý projekt, ktorý má pred sebou ešte veľmi dlhú cestu.

A čo taký internet stojí? Na pôde Spojených štátov amerických si záujemcovia musia najskôr zaplatiť 499 dolárov za základný balík, ktorý obsahuje základnú konštrukciu, Wi-Fi router a terminál na pripojenie k satelitom. Po zaobstaraní potrebnej výbavy je však potrebné platiť mesačné predplatné, ktoré činí 99 dolárov.